YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı’nda çalışmak için müracaat eden güvenlik personelleri, gelişmeleri yakından takip etmek ve sıkıntılarını dile getirmek amacıyla sosyal medyada iletişim platformu kurdu.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı, çalışmak isteyenlerin yoğun başvurusuna uğruyor. Her alanda işçi alımı için çalışmalar yürüten 3. Havalimanı’nın işletmecisi İGA, insan kaynakları birimiyle TAV Havalimanları başta olmak üzere birçok kurumla da işbirliği içinde çalışma yürütüyor.

3. Havalimanı’na iş başvurusu yapan meslek guruplarının başında ise özel güvenlik geliyor. İşte iş başvurusunda bulunan ve zorlu süreci yakından takip eden özel güvenlik adayları, birbirleriyle de iletişim kurabilmek için Facebook’ta iletişim platformu kurdu.

Platforma katılanlara ise “Bu grup 3. Havalimanı’na güvenlik görevlisi olarak başvuran arkadaşlarımızın iletişim kurabilmeleri için kurulmuştur. Amacının dışında kullanılmaması rica olunur!!! İGA ile hiç bir bağlantısı yoktur! Grupta reklam ve satış yapmak yasaktır !!!”
şeklinde uyarı yapıldı.

GÜVENLİK PERSONELİ 2 BİN 350 TL ALIYOR

3. Havalimanı’nda görev yapacak güvenlik personeline 2 bin 350 TL maaş verilecek. Yabancı dil bilenler dil tazminatı da alacak. Özellikle güvenlik görevlisi departmanında yoğunlaşan iş başvurularında ise büyük talep yaşanıyor. 3. Havalimanı işletmecisi İGA, bünyesinde 25 yıl boyunca çalıştırılmak üzere 3 bin 500 özel güvenlik personeli istihdam etmeyi planlıyor. Güvenlik görevlisi başvurularında ise sertifikası olan veya olmayan herkes müracaat edebiliyor

40 YAŞINI AŞMAYANLAR ALINIYOR!

İş başvurularında; 40 yaşını aşmamış, en az lise mezunu, askerliğini yapmış (Erkekler için), erkekler için 170 cm kadınlar için 160 cm boy ve uyumlu kiloya sahip olanlar güvenlin personeli müracaatları için Türkiye’nin her yerinden başvurabiliyor.

İŞE BAŞLAMAK İSE ZORLU SÜREÇ!

Havalimanı güvenliğinden sorumlu olacak özel güvenlikçilerin seçim süreci ise büyük bir titizlikle yürütülüyor. Başvuruları kabul edilenler daha sonra mülakata alınıyor. Burada da başarı sağlayanlar Sivil Havacılık Eğitimi almaya başlıyor. Sonra ise yapılan sınavda başarılı olanlar işbaşı yapacaklar. İşe girenler de 2 bin 350 TL net maaşla göreve başlayacak. Yabancı dil bilenlere de ayrıca dil tazminatı verilecek. Çalışanlara, servis, yemek, şehir dışından gelecek bekar adaylar için lojman imkanı sunulacak.