Sosyal medyada yer alan 3. Havalimanı’ndaki göçük fotoğrafı üzerinden bir çok kişi yorum yaptı. Bazıları fotoğrafın gerçek olmadığını savunurken, 3. Havalimanı işçileri Haber Sol’a konuştu. oluşan büyük çukurun Terminal ile Pier 2 Bölgeleri arasında yer aldığını belirten işçi ‘İGA Göçük konusunu örtbas etmek istiyor’ dedi. Bu alana daha önce de defalarca dolgu toprak taşınarak dolgu yapıldığını, silindirlerle toprağın sıkıştırılmaya çalıştığını belirtti.
Pier 2 bölgesinin hemen yanındaki Terminal 1-9 bölgesinde gidecek olan inşaat halindeki yolunu yapım çalışmaları sırasında çöktüğünü belirten çalışanlar aynı zamanda bu yolu kendilerinin de sıkça kullanmak durumunda olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Melis Alphan, 3. Havalimanı’ndaki göçükle ilgili görseli paylaştı ve 2014 yılında bunun olacağını öngördüğü yazısını hatırlattı.
Resmi Twitter hesabı @melisalphan

Sulak alanlar konusunda yapılan kurnazlık şöyle…
“ÇED sürecini takip etmek için Bakanlık bir İzleme Değerlendirme Kurulu (İDK) kuruyor. Kurulda devlet kurumlarının temsilcileri var. Bakanlık onayını vermeden önceki son İDK toplantısında ÇED raporunda 3. Havalimanı arazisinde 70 tane ‘Sulak Alan’ ifadesi çıkarılıp yerine ‘su birikintisi’ yazılıyor. Su birikintisi diye çevirdikleri sulak alanlar ise yeraltı sularını, dereleri, İstanbul’un su deposu Terkos’u besliyor. Çeko Deresi, Üstülük Deresi, Yeniköy Deresi, Çıplak Deresi, Malkoç Deresi ve Çiftepınar Deresi sadece birkaçı…
Proje alanının tamamı 7650 hektar. Bunun 6172 hektarı orman. Yani yüzde 80’i. Rapora ‘7 milyon 650 bin metrekarelik alanın 6172 hektarı diye yazıyorlar. Alanının tamamını metrekare, ormanı hektar cinsinden veriyorlar ki ormanlık alan küçük algısı yaratılsın. Cin olmadan adam çarpacaklar.”

 

 

3. Havalimanında işçi cinayetlerine fırça

Göçük metro inşaatı mı, kaza mı ?

Parasını Alamayan 3. Havalimanı Çalışanları Grev Yaptı

3. Havalimanı Apronunda Neler Oluyor?

3. Havalimanı Çalışanlarına Günlerdir Su Verilmiyor

Üniversitelerin Kabin Memurluğu Bölümünde Okusam mı?