Atatürk Havalimanı’nın kapanması sonrası, burada görev yapan yaklaşık 47 bin çalışanın yeni iş adresi 3. Havalimanı olacak.

İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı, tarihi bir göç hareketinin adresi olacak. Gerçekleşecek tarihi göç, belki de Hazreti Musa’nın göçünden sonra en büyüklerden biri olacak. Öyle ki; tarihi ve dini kaynaklara göre Hz. Musa’nın 93 kişiyle başlayan ve ardından sayıları binlerce kişiye ulaşan büyük göçüne benzer bir tablonun yaşanması bekleniyor.

Hz. Musa o günün şartlarında Firavun Ramses’in zulmünden kurtulmak için binlerce insanla Mısır’dan yola çıkmıştı. Airporthaber’in haberine göre bu büyük göç sırasında Kızıldeniz’i ikiye yarması ve geçiş sonrası da Kızıldeniz’in tekrardan birleşmesi Hz. Musa’nın mucizelerinden biri olarak da bilinir. Dönemin şartlarına göre gerçekleşen büyük göçün bir benzeri de İstanbul 3. Havalimanı’na yapılacak taşınma sırasında yaşanacak. Belki göç edecek insanların sayıları farklı olacak ama tarihteki yerini de alacak.

BASIN EKSPRES YOLU TRAFİĞE KAPATILACAK!

Atatürk Havalimanı’ndan 3. Havalimanı’na taşınma sürecinde iki meydan arasında bulunan ana bağlantı yolu olan “İkitelli-Basın Ekspres Yolu” da kontrollü olarak trafiğe kapatılarak taşınmanın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Türk havacılığında bir dönüm noktası olacak tarihi taşınmada binlerce çalışanın adresi artık değişiyor.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN YENİ HAVALİMANI’NA1953 yılından günümüze kadar aralıksız olarak sivil ulaşıma hizmet veren, eski adıyla Yeşilköy yeni adıyla Atatürk Havalimanı artık tarih olmaya hazırlanıyor. Yapımının ardından her geçen gün büyüyerek kapasitesi artırılan ve artık talebe cevap veremeyecek noktaya gelen Atatürk Havalimanı, yerini İstanbul yeni havalimanına bırakıyor.

29 Ekim’den itibaren ilk fazı açılacak yeni havalimanıyla birlikte Atatürk Havalimanı’ndaki seferlere de nokta koyulacak.

KAÇ PERSONEL TAŞINACAK?
Türk Havacılığının en büyük taşınmasını yaşayacak olan 3. Havalimanı’na geçiş sürecinde 46 Bin 691 personel de Atatürk Havalimanı’ndan 3. Havalimanına geçecek.

Peki, hangi şirketten kaç personel İstanbul yeni havalimanına taşınacak:

THY: 21 bin

Turkish Ground Services (TGS): 7 bin 700

Atlasglobal: 1800

Onur Air: 1700

Havaş: 1100

Çelebi: 1300

MNG:200

Gözen Air: 1000

ATS: 400

DHMİ:1100

THY Teknik: 11 bin 258 (taşeronlarla birlikte)

Atatürk Havalimanı toplam: 46 bin 691

Resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre güncel rakamlarda toplamda 46 bin 691 personelin geçiş yapacağı 3. Havalimanı’nda bu sayı da giderek artacak. 3. Havalimanı’na geçiş yapacak tüm şirketlerin kapasite artırmasıyla birlikte bu rakamını daha da artması bekleniyor.

Öte yandan Atatürk Havalimanı’ndan geçiş yapacak personelin yanı sıra yeni havalimanında binlerce çalışan da ilk kez iş başı yapacak.

3. HAVALİMANI’NA GEÇİŞ SÜRECİ

Tamamen faaliyete girmesiyle dünyanın en büyükleri arasındaki yerini alacak yeni havalimanına taşınma süreci de tarihi anlara sahne olacak. ‘Big Bang’ diye adlandırılan sistemle başlayacak taşınma sürecinin 45 saatte tamamlanması hedefleniyor.

Taşınma süreci 30 Ekim saat 03.00’te başlayacak ve 31 Ekim 23.59’da sona erecek. Bu esnada uçuşlar ilk etapta önce azaltılacak, daha sonra da 12 saatlik dilimde uçuşlar tamamen duracak. Taşınmanın sona ermesiyle birlikte ilk uçuşu THY yapacak. İlk uçuşun adresi ise Ankara olacak.

TOPLAMDA 1800 TIR

Dünya havacılık tarihinin en büyük taşınmasına sahne olacak 3. Havalimanı’na geçiş sürecinde 1800 tır kullanılması planlanıyor. Bu tırlardan 800’ü sadece THY’yi taşırken, 1000 tır da diğer şirketlerin taşınmasını gerçekleştirecek. 29 Ekim’deki açılış ile ilk etapta 2 pist kullanılacak. Havalimanı’nın tamamı bittiğinde ise 6 pist hizmet verecek.