Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 73 milyar liralık katkı sağlayacak 3. Havalimanı’nda 225 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı’na ilişkin değerlendirmede bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan ve programın en önemli maddesi olarak ifade edilen İstanbul 3. Havalimanı ilk fazının 29 Ekim’de hizmete gireceğini dile getiren Bakan Turhan, projenin Türkiye’yi, Batı Avrupa-Uzakdoğu bölgesinde önemli bir transfer merkezi haline getireceğini bildirdi Turhan, dev projenin yaklaşık 10,2 milyar Avro’luk yatırım ve KDV dahil 22,2 milyar Avro kira bedeliyle yapıldığına işaret ederek, havalimanında günlük 3 bin 500 uçağın iniş-kalkış yapacağını aktardı.

Ekonomiye 73 milyar liralık katkı sağlayacak havalimanında 225 bin kişinin istihdam edileceğine dikkati çeken Turhan, yeni havalimanının tüm etapları tamamlandığında yolcu kapasitesinin 200 milyona kadar çıkabileceğini dile getirdi.