Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), tecrübesiz 2. pilot adayı alımlarında uygulanan DLR-1 testini kaldırdı.

THY Yönetimi, 2. pilot alımlarında yeni bir karar aldı. Buna göre sadece 2. pilot alımı için müracaat edenler DLR 1 testine girmeyecek. Ancak yetiştirilmek üzere alınan 2. pilot aday adaylarına ise bu test uygulanmaya devam edilecek.

THY’den bu konuda yapılan işte o açıklama:

TECRÜBESİZ II. PİLOT ADAYLARININ DİKKATİNE

Tecrübesiz II. Pilot Adayı ilanımıza başvuran adaylarımızın seçim süreçlerinde uygulanan DLR-1 değerlendirmesi ilerleyen süreçte uygulanmayacak olup; sürecimizdeki diğer değerlendirme aşamalarının içeriğinde değişikliğe gidilmiştir.

Yapılan bu değişiklik kapsamında tüm adaylarımızla planlama hususunda en kısa zamanda iletişime geçilecektir.

Not: Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adaylarının işe alım sürecinde DLR-1 testi uygulanmaya devam edecektir.

Bilgilerinize sunarız.

DLR 1 TESTİ NEDİR?

Temel kriterlerden diskalifiye olmayan aday adayları, nihayetinde öncelikle DLR 1 Testine tabi tutulurlar. Bu test ile aslında adayın temel olarak genel kültürünün yanı sıra fundamental eğitim bilgisi de test edilir. Bir anlamda IQ testi de denilebilecek olan DLR’da birbirinden farklı 8 modül bulunur ve pilot olmak isteniyorsa, bu modüllerde başarılı olunması şarttır.

Bu aslında Almanya’da uygulanan bir test iken THY, bunun kullanma iznini bizzat alarak Türkiye’de de bu testi adaylara uygulamaya başlamıştır. Son derece zorlu bir test olan DLR 1’de öncelikle, Matematik, Fizik, İngilizce, Hafiza Testi, Görsel Test.. gibi çok sayıda farklı testler bulunur ki, bunların tamamı İngilizce olarak sorulur. Soruların soruluşu tamamen bilgisayarca olur ve dokunmatik ekran sayesinde de cevaplar verilir. Bu yüzden söz konusu test son derece önemlidir. Belirli bir puan alınması testin başarılı olunması için yeterlidir.

Ancak testte bulunan her modül kendi içinde değerlendirilir ve başarılı olarak kabul edilip, bir sonraki safhaya geçmeye hak kazanılması için bütün modüllerden geçerli not alınmalıdır. Son derece çetrefilli olan bu test için kesinlikle önceden hazırlanılmalı ve başarılı olmak için her gün düzenli bir şekilde çalışılmalıdır.