Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Atatürk Havalimanı’nda yol verme kavgasına tutuşan pilotlarla ilgili açıklamada bulundu.

TALPA, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yol verme tartışması nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) ile Atlasglobal Havayolları pilotları arasındaki tartışmayla ilgili farklı bir değerlendirmede bulundu. Kule konuşmalarına yansıyan tartışmada THY pilotunun “Çıkışta bekliyorum” sözlerine Atlasglobal pilotu, “Görüşelim canım görüşelim” diyerek cevap vermiş ve olay basına yansımıştı.
Olayın basına yansımasına da tepki gösteren TALAPA, bu olayla ilgili ilginç bir değerlendirmede bulundu.

TALPA, özel bir havayolu şirketinde ‘çalışma barışını bozan ve iş güvencesini ortadan kaldıran olumsuzluklar yaşandığına’ dikkat çekerek, “Bunun sonucunda sayısı azımsanmayacak meslektaşımızın sağlık problemi yaşayarak istirahat almak zorunda kaldığını, yine bazı meslektaşlarımızın iş akitlerinin fesh edildiğini üzülerek öğrendik.” açıklamasında bulundu.

İşte TALPA tarafından yapılan o açıklama:

Geçtiğimiz günlerde standart dışı havacılık konuşmaları ile ilgili sosyal medyaya ve basına da yansımış olan mesleki etik değerlerimizle örtüşmeyen söylem ve davranışları uygun bulmuyoruz. Bununla beraber yoğun çalışma temposunun meslektaşlarımız üzerinde fiziksel ve zihinsel yorgunluğunun göstergesi olması açısından da düşündürücü olduğunu değerlendiriyoruz. Ayrıca bu konuşma kayıtlarının kamu oyuna açık sosyal medyada paylaşılmasını kınıyoruz.

Üyelerimiz tarafından yapılan bilgilendirmeler sonucunda bir özel şirketimizde çalışma barışını bozan ve iş güvencesini ortadan kaldıran olumsuzluklar yaşandığı anlaşılmıştır. Bunun sonucunda sayısı azımsanmayacak meslektaşımızın sağlık problemi yaşayarak istirahat almak zorunda kaldığını, yine bazı meslektaşlarımızın iş akitlerinin fesh edildiğini üzülerek öğrendik.

Özellikle pilot istihdamının yeterli olmadığı ve yetişmiş insan gücü kaybına tahammül edilemeyecek olan havacılık sektörümüzde iş barışını ortadan kaldıran bu olumsuzluklar kaygı vericidir.

Ülke sivil havacılığı ve meslektaşlarımızın zarar görmesini engelleyecek düzeltici adımların atılması için havacılık sektörümüzün bütün paydaşlarını sağduyulu olmaya ve ortak akılda buluşmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

TALPA YÖNETİM KURULU