Türk Hava Yolları (THY), filosundaki uçak sayısı bakımından dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Ancak gerçekler çok farklı…

THY, ABD’li havayolu şirketleri United, American Airlines ve Delta’dan sonra dünyada en fazla destinasyona uçuş yapan havayolu (kargo havayolu şirketleri hariç) olarak biliyor. Airporthaber’deki habere göre Airbus ve Boeing tarafından üretilen uçaklarla taşımacılık yapan THY’nin filosunda, 92’si geniş gövde, 215’i dar gövde ve 18’i kargo uçağı olmak üzere toplam 325 uçak bulunuyor.

THY’NİN 30 UÇAĞI VAR!

THY’nin, 325 uçaktan ise 30 dar gövdeli 8 de geniş gövde uçak öz malı olarak operasyonlarda görev yaparken 200 uçak ise finansal kiralama yöntemiyle filoda yer alıyor. Finansal kiralama yöntemiyle filoda yer alan uçaklardan 57’si geniş gövdeli 132’si dar gövdeli ve 11’i de kargo uçağı olarak faaliyet gösteriyor.

THY filosunda geriye kalan 87 uçak ise operasyonel kiralama ya da wet-lease yöntemiyle filoda bulunuyor. Filoda en yaşlı uçaklar 20,2 yaş ortalaması ile A340-300'ler olurken, yaş ortalaması en genç uçaklar ise kargo uçuşlarında kullanılan 0,6 yaş ortamalasıyla faaliyet gösteren Boeing 777-Freighter tipi uçaklar oldu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FİLOSUNA SAHİP OLACAK

Öte yandan geçen Ocak ayında THY yönetimini ve yurtdışı çalışanlarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni havalimanıyla ilk hedefimiz, dünyanın en uç noktasına uçuş yapan Türk Hava Yollarımızı, dünyanın en büyük filosuna sahip uçak şirketi haline de getirmektir” ifadelerini kullanmıştı.