Tahtakuruları insan kanıyla beslenen ve son derece rahatsız edici varlıklardır. Vücudunuz tahtakurusu ısırıklarına çok farklı tepkiler verebilir.

Tahtakuruları ısırıkları zararlı mıdır? 

Bazı insanlar reaksiyon göstermezken, kimisinde küçük şişlikler, kaşıntı ve hatta deri döküntüsü olur. Her böcek ısırığı gibi tahtakurularının da ısırıklarından mikroplar bulaşmaktadır.
Tahtakurusu ısırıkları vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir ama genellikle ciltte kan damarlarına yakın olur. Isırık belirtilerini kontrol edin.

• Boyun
• Eller
• Kollar
• Bacaklar
Isırıklara maruz kalanlar da kol ve bacak gibi açıkta kalan bölgelerde çizgi halinde ya da üst üste görünür. Tahtakurusu beslenme boyunca rahatsız edilirse aynı bölgeden birden fazla ısırabilir.
Vücudun farklı bölgelerinde bulunan tahtakurusu ısırıkları birden fazla tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterebilir.
Isırıklar genellikle geceleri biz uyurken olur.
Tahtakurusu mağdurdan kan emerken bir anestezi enjekte ettiğinden, mağdurlar uyanmazlar.

Tahtakurusundan kurtulmak için neler yapmak gerekir?
Tahtakurularından kurtulmak için ilaçlama firmalarıyla çalışabilir ya da evde kendiniz doğal maddelerden tahtakurusu savar hazırlayabilirsiniz.
Işte tahtakurularının sevmediği kokular,
Karbonat
Karbonatı tahtakurusu olan bölgelere serperseniz kurtulursunuz. Karbonat tahtakurusunun vücudundaki nemi emer ve sonuçta ölümüne sebep olur.

Borik asit tozu
Eczaneden satın alabilirsiniz, borik asit böceklerin ortadan kaldırılması için son derece güvenilir bir ev yöntemidir. 1 bardak borik asit tozu alın ve giysilerinize, minderlere, dolaplarınıza serpin. Düzenli olarak kullandığınızda tamamından kurulursunuz.