Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, şirkette 178 kadın pilot çalıştığına dikkat çekerek, “Daha fazla arkadaşımızı pilot olarak THY’ye katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, twitter hesabından şirketteki kadın pilot sayısını açıkladı. İngiltere’de kadın pilot oranının yüzde 4,3 olduğuna dikkat çeken Ekşi, THY’de ise yüzde

3,8 oranla 178 kadın pilotun kokpitte görev aldığını kaydetti. “Daha fazla arkadaşımızı pilot olarak THY’ye
katılmaya davet ediyoruz.” diyen Ekşi, “Sizler ile THY daha da güzelleşecek.” şeklinde ifadeler kullandı.

SHGM DE HAREKETE GEÇTİ!

SHGM, havacılık sektöründe daha çok kadın çalışan istihdam edilmesi amacıyla bir süre önce ‘Sivil Havacılıkta Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Talimatı (SHT-TCD)’ yayınladı. Talimat, kadınları havacılıkla ilgili alanlarda eğitim ve öğretime teşvik etmek, sivil havacılık sektöründe toplumsal cinsiyet dengesini geliştirmek, havacılık meslekleri seçiminde cinsler için fırsat eşitliği yaratılmasına yönelik çalışmalar hedefleniyor.

Talimatla SHGM bünyesinde, Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu kurmak ve Türk sivil havacılık sektörü tarafından yapılacak iş ve işlemlere ilişkin usul ve esasları belirlemek amaçlanıyor.

KADIN PİLOT ORANI YÜZDE 3,5

SHGM verilerine göre havacılık sektöründe çalışan pilotların sadece yüzde 3,5’i, bakım personelinin de yüzde 1,7’sinde kadın istihdam ediliyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın havacıların 2018 yılı ilk çeyreğindeki istihdam oranlarını paylaşan SHGM, kadın çalışanların sayısının sanılandan çok daha az olduğunu ortaya çıkarmıştı.

SHGM verilerine göre kadınlar sektörde en çok yüzde 65’lik oranla kabin hizmetlerinde (hostes) görev yapıyor. İstihdam konusunda en dikkat çeken oran ise hiç kuşkusuz bakım ve kokpit ekibi alanında. Bakım ünitesinde yüzde 1,7’lik kadın istihdamının olduğu havacılık sektöründe kadın pilotların oranı ise maalesef sadece yüzde 3,5’da kaldı.