Bugünkü kurla bir pilot adayının borcu 1 milyon TL’nin üzerine çıkarken, kurdaki artış nedeniyle borç daha da yükseliyor.

THY, pilot ihtiyacını gidermek için Aydın Çıldır’da bulunan Uçuş Akademisi’nde pilot eğitimleri veriyor. Airporthaber’in haberine göre THY’nin üniversite mezunları arasından seçtiği pilot adayları, yaklaşık iki yıl süren eğitimler süresince herhangi bir ücret ödemiyor. Ancak pilot adayları akademiye kabul edildikleri anda, 15 yıl boyunca ödemek üzere 160 bin Euro’luk borcun altına imza atıyor. THY’de göreve başladıktan sonra 160 bin Euro’luk borç pilotlara tahakkuk ediliyor ve her ay eşit miktarda maaşlardan kesinti yapılıyor.
ÖDE ÖDE BİTMİYOR!
Yeni mezun olan bir pilotun 24 bin TL maaş aldığı düşünüldüğünde her ay yaklaşık bin Euro maaşından kesiliyor ve bugünün kuru ile pilotun eline 18-19 bin TL arasında para kalıyor. Maaştan yapılan kesinti pilotları çok etkilemese de kur artışından dolayı pilotlar yıllarca borç ödemesine rağmen, borçlarında bir eksilme olmadığı gibi eskisinden daha fazla borçları bile oluyor.

Örneğin bu yılbaşında 160 bin Euro’luk eğitim masrafının altına imza atan bir pilot o günün kuru ile THY’ye 725 bin TL borçlandı. Ancak aradan 8 ay geçmesine rağmen borç azalmadı, arttı. Bugünkü kur ile hesaplandığında pilot adayının borcu bir milyon TL’nin de üzerine çıkarak 1 milyon 72 TL’ye kadar çıktı.

THY Uçuş Akademisi’nde eğitim alan pilot adaylarının kur artışından dolayı uzun süredir mağdur olduklarını iddia ederek döviz üzerinden borçlandırılmanın sona erdirilmesi talebi bulunuyor. Pilot adaylarının bu talebine rağmen THY’nin dövizle borçlandırma konusunda taviz vermediği biliniyor.

BİR NOT:

Haberi yayına hazırladığımız sırada pilot adaylarının borcu 1 milyon 72 bin TL idi. Ancak haberin son bölümüne geldiğimizde kur artışından dolayı pilotların borcu 8 bin TL daha artarak 1 milyon 80 bin TL’ye yükseldi. Siz okudunuz sıralarda ise bu borç çok yüksek bir ihtimalle daha da artmış olabilir.