Atatürk Havalimanı’na iniş yapan iki uçağın pilotunun bir tartışma sonrası ‘çıkışta görüşelim canım’ ifadeleriyle basında yer alması DHMİ’yi de harekete geçirdi. Yazılı ve görsel basında geniş yer bulan olay sonrası DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Hava Trafik Müdürlüğü’ne talimat gönderdi.
PAYLAŞAN PERSONELE CEZA!
Ocak, söz konusu talimatında; basın ile bu tip ses kayıtların paylaşılmasının yasak olduğu ve ilgili personelin tespit edilmesi durumunda sert yaptırımlar uygulanacağını bildirdi.

Basında ve sosyal medyada oldukça ses getiren pilotların tartışması gündem olmuş Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA’dan da konuyla ilgili açıklama gelmişti.

 THY VE ATLASGLOBAL PİLOTLARI

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 29 Temmuz günü telsizlere yansıyan ilginç bir olay yaşanmıştı. Edinilen bilgiye göre Atatürk Havalimanı’na önce THY’nin uçağı 05-23 pistine indi. Sonra da yakın taksi yolundan THY uçağı pisti terk ederek terminale gitmek üzere taksi yapmaya başladı. Ancak bu sırada AtlasGlobal’in uçağı inişini tamamladı ve bir önceki hızlı taksi yolundan çıkarak pisti terk etti.

ÇIKIŞA GEL!

İşte ne olduysa bundan sonra oldu ve iki uçağın pilotunun da sinirleri gerildi. AtlasGlobal’in pilotu, inişin ardından hızlı taksi yolundan çıkarken önünü THY uçağı tarafından kesildiğini söyledi. Pilotların telsizde, “Çıkışta bekliyorum” ve “Çıkışa gel” şeklinde tehdit içeren konuşma yapması dikkat çekti. İki pilot birbiriyle atışırken, bir başka pilot da, “Arkadaşlar, ayıp oluyor.” diyerek onları yatıştırmaya çalıştı.

İşte o konuşmalar:

Atlasglobal Pilotu: Hızlı taksi çıktıktan sonra THY’nin uçağının durma gibi bir niyeti yok mu? Farklı bir durum mu var?

Kontrolör: Yok efendim. Aslında durması gerekiyordu. Gördüğümüz kadarıyla iletelim kendisine

Atlasglobal Pilotu: Anlaşıldı. Uçuş emniyetsizliği yaratıyor. Tekrar ikaz ederseniz sevinirim.

THY Pilotu: Biz terk ediş çizgisini geçtiğimiz için taksi yaparak yol vermeye çalıştım. Ben de biliyorum, farkındayım. Teşekkür ederim.

Atlasglobal Pilotu: Herhangi bir şekilde de geçmediniz, farkında da değilsiniz. Lütfen bundan sonra daha dikkatli olun.

THY Pilotu: Efendim geçip geçmediğime ben karar veririm. Siz karar veremezsiniz. Siz önce bir pisti terk edin, biz de taksimizi yapalım. Gördüm, farkındayım ne yaptığımın.

Atlasglobal Pilotu: Hiçbir şeyin farkında değilsin. Geçtiğiniz yeri biz görebiliyoruz. Yerde yanan ışıklar da gözüküyor. İyi uçuşlar olsun.

Kontrolör: Frekansta polemik yapmayalım lütfen. Gerekli durum olursa ilgililere bildiririz. Taksiye devam edin efendim.

THY Pilotu: Arkadaşımız ikince kez kule ile böyle konuşuyor. Durumu rapor edeceğim, bilginiz olsun. Siz de rapor edin olur mu?

Kontrolör: Mütabık efendim. Lütfen frekansı meşgul etmeyelim.

Atlasglobal Pilotu: Bu ikinci durum değil. Ben de sizi rapor edeceğim. Bu kanalı da meşgul etmeyin, devam edin.

THY Pilotu: Atlasjet’in kaptanının bir problemi varsa, çıkışta bekliyorum kendisini. Kendisiyle görüşelim.

Atlas Global Pilotu: Görüşelim canım, görüşelim. Çıkışa gel.

Başka bir pilot: Arkadaşlar, ayıp oluyor.