YUSUF ZENGİN

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda eğitimlerini tamamlayan 21 ARFF personeli (itfaiye), diplomalarını aldı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, 3. Havalimanı’nda görev yapacak hava trafik kontrollerinin ardından bugün de havalimanı itfaiye personelinin diplomalarını düzenlenen törenle verdi. Ocak, twitter hesabından yaptığı açıklama ile Ankara Esenboğa Havalimanı’nda 21 ARFF personeline diploma verdiklerini ve Türkiye genelinde ARFF memur sayısının da bin 523’e çıktığını açıkladı.

Funda Ocak’ın işte o açıklamaları:

Diğer bütün faaliyetlerimiz gibi, büyük önem verdiğimiz eğitim çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Dün AHL’de gerçekleştirilen törenle diplomalarını alan Hava Trafik Kontrolörlerimize bugün diploma heyecanı yaşayan genç ARFF memurlarımız eklendi.

‘Temel ARFF Kursu’nu tamamladıktan sonra, dün Esenboğa Havalimanı’nda gerçekleştirdikleri başarılı yangın tatbikatının ardından bugün 21 ARFF personelimiz diplomalarını aldı. Böylece kuruluşumuz bünyesinde istihdam edilen ARFF memuru sayımız ülke genelinde 1523’e çıktı.

Avrupa’nın en güçlü ARFF teşkilatına katılan arkadaşlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum.

ARFF MEMURUNUN GÖREVİ NEDİR?

ARFF memurları, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına göre eğim alır. Havadaki ve yerdeki uçaklarda meydana gelebilecek kaza-kırım ve acil durumlara müdahale etmekle görevlidir. Günün 24 saatinde hafta sonu ve bayram tatili gözetmeksizin sürekli vardiyalı olarak çalışır.

ARFF memurları, hem personel yasaları hem de uluslararası sivil havacılıkla ilgili mevzuat açısından birçok vasıflarla donatılmak zorundadır. Üyesi bulundukları Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) tarafından belirli periyotlarla ‘uçuş güvenliği’ açısından denetlenmektedir. Bu denetlemede esas alınan yegane kriter, havalimanlarının uçuş güvenliği açısından uluslararası standartlara uygunluğudur. Uçuş güvenliğinin olmazsa olmaz koşullarından biri de ARFF teşkilatının yeterliliğidir.