İlham veren kadınlar yazarı ELİF ERGU ,Nur Gökman teknoloji girişimcisi bir kadın. Türkiye’de ilkleri yapanlardan. Şu anda 16 farklı ülkeden 23 havayolu şirketi teknik altyapısını Nur Gökman’ın şirketi Hitit’ten sağlıyor. Bu yıl İngiltere kaynaklı Corporate Vision Magazine tarafından verilen “Kurumsal Mükemmellik Ödülleri”nde En Etkili Kadın CEO ödülünü de alan Nur Gökman’la konuştuk.


Teknoloji ihracına liderlik ediyorKadın girişimci oranı yüzde 10 civarında Türkiye’de. Bunların arasında teknoloji girişimcisi olanlar ise azınlıkta. Nur Gökman, Türkiye’nin en kıdemli teknoloji girişimcilerinden biri. 1990’lı yıllarda THY çatısı altında yaptığı inovasyonla farklılık yakalayan Nur Gökman, Dilek Ovacık ile birlikte kurdukları şirketleri Hitit çatısı altında hem Türkiye’de hem de dünyada birçok yenilikçi işe imza attı. 1994 yılında kurulan şirketleri bugün global başarı elde etmiş bir teknoloji şirketi. İlham verici öykülerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Arıkent’inde Nur Gökman anlattı.

Türkiye’de teknoloji girişimcisi sayısı şimdilerde artıyor…Ama siz bu işlere başladığınızda yok denecek kadar azdı. Nasıl yol aldınız?
Başlarda biz de teslimiyet içindeydik. Ama işin içine girince yapabileceğimizi gördük.

Siz İstanbul Üniversitesi mezunusunuz. Aslında iş hayatına da profesyonel bir ortamda başlamışsınız…
Doğru. O dönemde girişimcilik bir kenarda duran yapıdaydı. Ben kurum içinde inovasyonun parçası oldum.

THY’de çalıştınız uzun süre…
Evet. Cem Kozlu döneminde THY büyük bir değişimin içine girdi. Biz önce 50 sonradan da 200 kişi olan bir ekiptik. Türkiye’nin en iyi yetişmiş kadrolarıyla çalışıyorduk. O dönemde biliyorsunuz THY bu büyüklükte değildi. Teknoloji geliştirmek gibi bir beklentimiz yoktu. Ancak kısa sürede kendimizin iyi şeyler geliştireceğini gördük.

Yaptıklarımız yurtdışında da ses getirdi. Dediğim gibi teslimiyetçi bir yapımız vardı. Ancak biz işin içine girince “yapabiliriz” dedik ve yazılımları hazırladık. THY de içindeki bu ekibe güvendi. Bugün kullanılan sadakat sistemi, üyelikler de dahil olmak üzere bir çok servisin alt yapısını hazırladık. Yolcuların seyahatlerinde kolaylık sağlayan her teknolojinin alt yapısını hazırladık. Daha sonra THY bu hizmetleri yurtdışına satmaya başladı. Ancak yabancı şirketler bu hizmetleri alıyorlar, bakım ve kurulum ve sonrasında bir temas olmuyordu.

İLK ETİYOPYA’YLA İŞ YAPTIK
Sizin şirketiniz o zaman mı devreye girdi?
Aynen öyle oldu. Hitit’te birlikte olduğum arkadaşım Dilek Ovacık’la danışmanlıkla işe başladık. İlk Etiyopya’ya danışmanlık verdik. Biz adım adım başladık. Yazılımlarımızı kullanan havayollarına danışmanlık vermeye devam ettik. Etiyopya’dan sonra Çek Havayolları müşterimiz oldu. Hepsine bir gelir değerlendirme sistemi hazırlamıştık. Bu havayolları için çok önemlidir. Tarife uygulamaları, operasyon değerlendirme vs gibi konuların hepsinin alt yapısını da yıllardır hazırlıyoruz.

Bu işin teknolojik alt yapısının doktoru olmuşsunuz…
Doğru. Çok hızlı büyüdü havacılık sektörü. Teknolojideki değişim de çok hızlı oldu. Biz bir Türk şirketi olarak yaptığımız yazılımları ihraç ediyoruz. Teknoloji ihraç eden bir şirketiz.