Türk Hava Kurumu (THK), ‘dövize bağlı maaş’ talep eden 34 helikopter pilotunun görevine son verdi.

THK bir süre önce Sağlık Bakanlığı’nın açtığı hava ambulans hizmetiyle ilgili ihaleyi kazanmıştı. İşte bu ihale sonrası kurumdaki helikopter pilotları arasında, ‘dövizdeki artışın neden olduğu düşük maaş polemiği’ yaşandı.

TL’nin döviz karşısında değer kaybını gerekçe gösteren bazı pilotlar, THK’dan yüksek oranda maaş artışında ısrar edince de büyük kriz yaşandı. Ancak THK Yönetimi, geri adım atmayarak 34 pilotun işine son verdi.

İşte konuyla ilgili THK’dan yapılan açıklama:

Türk Hava Kurumu ile Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen Hava Ambulans görevi geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından yeni ihale yapılarak devam ettirilme kararı alınmıştır.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce açılan ve biri yabancı 6 firmanın teklif sunduğu hava ambulansı sağlık ihalesinde en düşük teklifi, yaklaşık 590 milyon lira ile Türk Hava Kurumu (THK) verdi. THK helikopterleri, 5 yıl yaralılara hizmet verecek. Türk Hava Kurumu bu ihaleyle yaklaşık 300 milyon liranın devletin kasasından çıkmasına engel oldu.

Önceki ihale döneminin sona ermiş olması nedeniyle, sözleşme süreleri biten bir kısım helikopter pilotu, yeni ihale döneminde ücret olarak; Amerikan Dolarındaki artışı gerekçe göstererek yüksek oranda maaş artış talebinde bulunmuşlardır.

Ülkemizin Milli para politikası gibi çok hassas olan konuyu bir kenara bırakarak; Amerikan Dolarındaki artış gerekçesi ile yüksek maaş talebinde ısrar eden aşağıda isimleri yazılı pilotlar, bu durumu yüksek ücret pazarlığı haline getirmişlerdir.

Bütün çalışanlarında olduğu gibi, helikopter pilotlarının ücret artışı politikasını da Milli Ekonomi politikasına göre belirleyen Türk Hava Kurumu kararlığından vazgeçmeyerek adı geçen pilotlarla yollarını ayırmıştır.

Türk Hava Kurumu Milli para politikasını benimseyen ve sağlık gibi çok önemli bir konuda sağduyu ve görev bilinci ile işine devam eden pilotları ile 10 bölgede helikopter ambulans hizmetine devam etmektedir.