Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. ile Çelik İş Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bir kez daha tıkandı. Krize arabulucu da çözüm bulamadı.

THY Teknik ile çalışanların bağlı olduğu Çelik İş Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde birçok maddede yaşanan anlaşmazlık nedeniyle arabulucuya gidilmişti. Bugün gerçekleştirilen Arabulucu Toplantısı’nda da uyuşmazlık yaşanan maddeler üzerinde anlaşma sağlanamadı. Teknisyenler yaşanan duruma isyan etme noktasına geldi.

THY Teknik ile Çelik-İş Sendikası yetkilileri arasında 30.05.2018 tarihinde başlayan 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 25 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen 8. oturumda da bir çok madde üzerinde uzlaşmaya varılamaması nedeniyle Arabulucu’ya gidilmesi kararlaştırılmıştı.

13 ANA MADDEDE ANLAŞMAZLIK VAR!

Airporthaber’in edindiği bilgiye göre İşveren THY Teknik A.Ş. ile işçi temsilcisi Çelik-İş Sendikası arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için gerçekleştirilen Arabulucu Toplantısı’nda; Sendika üyeliğinin güvencesi, Ücret ve Ücret Zamları, Yıllık Kıdem ve İş Tazminatı Kademe Terfii, Mazeret İzni ve Toplu İş Sözleşmesi’nin Süresi ve Yürürlüğü gibi maddeler başta olmak üzere 13 madde ve eklerinde yine anlaşma sağlanamadı.

PERSONEL KAYGILANIYOR!

Arabulucu Toplantısı’ndan anlaşmazlıkla kalkan tarafların ne zaman tekrardan bir araya geleceği konusunda da henüz anlaşmaya varılmadığı öğrenildi. Öte yandan THY Teknik’te çalışan personellere görüşmeler hakkında net bilgi verilmemesi ve sürecin her geçen gün uzamasının da şirket içerisinde huzursuzluğa neden olduğu iddia edildi.

Geçen ay gerçekleştirilen toplantıda anlaşma sağlanamayan maddeler şu şekilde:

Madde 8 SENDİKA ÜYELİĞİNİN GÜVENCESİ
Madde 32 ÜCRET VE ÜCRET ZAMLARI
Madde 35 YILLIK KIDEM VE İŞ TAZMİNATI KADEME TERFİİ
Madde 61 MAZERET İZNİ
Madde 74 EVLENME YARDIMI
Madde 75 SOSYAL YARDIMI
Madde 77 KREŞ YARDIMI
Madde 78 DOĞUM YARDIMI
Madde 79 SEYAHAT YARDIMI
Madde 80 ÖLÜM YARDIMI
Madde 81 İŞ KAZASI, MALULİYET VE ÖLÜM
Madde 103 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİ VE YÜRÜRLÜĞÜ
Geçici Madde 5 HABOM A.Ş. YILLIK ÜCRETLİ İZİN SÜRELERİ HK.
Ek-1 KIDEM ÜCRET CETVELİ
Ek-2 İŞ TAZMİNATLARI CETVELİ
Ek-3 UÇUŞ TAZMİNATLARI CETVELİ
Ek-4 VARDİYA PRİMİ CETVELİ