Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), sözleşme yenilemediği 34 pilotu ismini vererek suçlamalarda bulunan Türk Hava Kurumu’na (THK) tepki gösterdi.

THK bir süre önce Sağlık Bakanlığı’nın açtığı hava ambulans hizmetiyle ilgili ihaleyi kazanmıştı. İşte bu ihale sonrası kurumdaki helikopter pilotları arasında, ‘dövizdeki artışın neden olduğu düşük maaş polemiği’ yaşandı. TL’nin döviz karşısında değer kaybını gerekçe gösteren bazı pilotlar, THK’dan yüksek oranda maaş artışında ısrar edince de büyük kriz yaşandı. Ancak THK Yönetimi, geri adım atmayarak 34 pilotun işine son verdi. THK, yaşanan olayı basın açıklaması ile duyurmuş, işine son verilen 34 pilotun da isimlerini açıklamıştı.

İşte TALPA’nin, THK’nin yaptığı basın açıklamasına tepki açıklaması:

THK’nun 34 pilotu işten çıkarmasıyla ilgili basında yer alan haberleri endişeyle takip ediyoruz. Pilotların isimlerinin yayınlanarak milli para politikası bahanesiyle meslek onuru ve kişilik hakları ayaklar altına alınıp işten çıkarılmaları kesinlikle kabul edilemez. Meslektaşlarımızın Ambulans Hlkp pilotu olarak kurtardıkları hayatların Pilotluk mesleğinin ücret ve menfaat ilişkisiyle küçük düşürülmeye çalışılması çok üzücüdür. İlgili kurumun durumu tekrar gözden geçirip, yayınlanan haberin kaldırılması dahil gerekli girişimleri başlatarak kamuoyunda oluşan yanlış algının düzeltilmesi için gerekli gayreti göstereceğine olan inancımızı belirtmek istiyoruz. İşten çıkarılan pilotların tecrübesi göz önüne alındığında hava ambulans hizmetlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması için en kısa zamanda iş barışının tekrar tesis edilmesi ülke menfaatleri açısından çok daha önemlidir. Kamu oyuna saygıyla duyururuz
Saygılarımızla,
TALPA