THY Teknik A.Ş. ile Çelik-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmesinde arabulucu süresi 20 Eylül’de sona erecek. O tarihe kadar taraflar arasında bir uzlaşma olmazsa Teknik A.Ş’de grev süreci başlayacak.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş ile yetkili Çelik İş Sendikası arasında 30.05.2018 tarihinde başlayan 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri arabulucu sürecinde de tıkandı. Başta ücret zammı olmak üzere bazı sosyal hakları içeren konu başlıkları üzerinde anlaşma sağlanamazken Çelik İş Sendikası ile arabulucu arasındaki son görüşmeden sonra iletişim de kesildi.

Yasal olarak 20 Eylül’de dolacak olan arabulucu süresinde anlaşma sağlanamaması halinde grev sürecine girileceği belirtilirken arabulucunun ortadan kaybolması yasal tarihe kadar anlaşma umutlarını da tüketti.

Şayet 20 Eylül tarihine kadar bir mucize gerçekleşmez ve Çelik İş ile anlaşma sağlanamazsa Teknik A.Ş çalışanları için grev süreci de resmen başlayacak.

GREV KAPIDA!

Yasal prosedür gereği arabulucu heyeti raporunu hazırlayarak Çalışma Bakanlığı’na iletecek. Bakanlık ise taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle yetkili sendikaya prosedürün uygulanması için resmi yazıyı gönderecek. Sendika bu yazının tebliğ edilmesiyle birlikte resmen grev sürecine girecek ve 6 iş günü içerisinde 60 gün içinde uygulanması koşuluyla grev kararı alacak.

Taraflar arasında anlaşma sağlanamayan maddeler şu şekilde:

Madde 8 SENDİKA ÜYELİĞİNİN GÜVENCESİ
Madde 32 ÜCRET VE ÜCRET ZAMLARI
Madde 35 YILLIK KIDEM VE İŞ TAZMİNATI KADEME TERFİİ
Madde 61 MAZERET İZNİ
Madde 74 EVLENME YARDIMI
Madde 75 SOSYAL YARDIMI
Madde 77 KREŞ YARDIMI
Madde 78 DOĞUM YARDIMI
Madde 79 SEYAHAT YARDIMI
Madde 80 ÖLÜM YARDIMI
Madde 81 İŞ KAZASI, MALULİYET VE ÖLÜM
Madde 103 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİ VE YÜRÜRLÜĞÜ
Geçici Madde 5 HABOM A.Ş. YILLIK ÜCRETLİ İZİN SÜRELERİ HK.
Ek-1 KIDEM ÜCRET CETVELİ
Ek-2 İŞ TAZMİNATLARI CETVELİ
Ek-3 UÇUŞ TAZMİNATLARI CETVELİ
Ek-4 VARDİYA PRİMİ CETVELİ