Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Ocak-Ağustos döneminde yüzde 11 oranında artışla 22,8 milyon yolcu seyahat etti.

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı, yaz döneminde uçak ve yolcu trafiği bakımından geçen yıla göre ciddi bir artış yakaladı. Havalimanı işletmecisi İSG de, twitter hesabından bu gelişmeyi paylaştı

.

Sabiha Gökçen Havalimanı, yıl boyunca yakaladığı çift haneli büyüme oranını ilk 8 ayın sonunda da devam ettirdi. Geçen yılın Ocak-Ağustos döneminde yaklaşık 20,5 milyon yolcunun geçiş yaptığı Sabiha Gökçen’den, bu yılın aynı döneminde 22,8 milyon yolcu uçtu. Buna göre ilk 8 ayda yolcu artışı yüzde 11 oldu. Aynı dönemde havalimanından iniş ve kalkış yapan uçak sayısı ise yüzde 7 oranında artarak, 148 bin 514 oldu.

Bu arada Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Ağustos ayında 3 milyon 320 bin 921 kişi kullandı. Ağustos ayında yolcu artışı geçen yıla göre yüzde 9 oldu. Bu artış yine sadece Ağustos ayında dış hat yolcularında yüzde 12, iç hat yolcularında ise yüzde 7 olarak gerçekleşti.

BÜYÜME RAKAMI KORUNACAK!

Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, çift haneli büyümenin Ağustos ayında da devam etmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. 2018 yılı sonunda da bu büyüme rakamını korumak istediklerine dikkat çeken Göral, “Çok yoğun ve bizim adımıza rekorlarla dolu bir yaz sezonunu artık geride bırakıyoruz. Havalimanı içindeki tüm iş ortaklarımızla birlikte operasyonel açıdan sorunsuz bir dönem olması için büyük gayret gösterdik. Bu arada bizim için önemli bir yatırım olan iç hatlar ek binamızı da hizmete soktuk. 2. pist ve metro bağlantısı yatırımlarının da devreye girmesi ile ilk 8 ayda elde ettiğimiz büyümeyi daha da sürdürülebilir kılacağız.” dedi.