Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

TAMAY ZENGİN

Yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile döviz üzerinden yapılan anlaşmaların Türk parası üzerinden yeniden belirlenecek olması özellikle pilotlar ve pilot eğitimi görenler için büyük kolaylık sağlayacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre bakanlığın belirlediği haller dışında dövizle sözleşme yapılamayacağı, eski sözleşmelerdeki dövizle anlaşmaların ise Türk parası karşılığı ile yeniden belirleneceği belirtildi. Bu kararname ile THY Uçuş Akademisi'nde eğitim alan dövizle borçlanan pilot adaylarına umut ışığı doğdu.

KARAR YÜRÜRLÜKTE!

Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu'nun dördüncü maddesine yapılan ek düzenlemeye ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ek madde uyarınca, "Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlernen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul, alım, satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama ve leasing ile iş, hizmet ve esern sözleşlemelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz." denildi.

Aynı karara eklenen geçici maddede ise ek dördüncü maddenin yürürlüğe girmesinden itibaren 30 gün içinde yürürlükteki sözleşmelerin döviz cinsinden kararlaştırılan bedellerinin Türk parası olarak yeniden belirleneceği de karar bağlandı.

SÖZLEŞMELER YENİLENECEK

Resmi Gazete'de yayımlanan bu karar sonrası gözler Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi'nde Euro bazında borçlanan pilot adaylarının durumuna çevrildi. Bir süredir döviz kurunun artmasıyla borçları katlanan pilot ve pilot adaylarının, bu karar sonrası sözleşmelerinin yeniden düzenlenmesi ihtimali gündeme geldi.

Aynı şekilde pilot eğitimi veren okullarda uygulanan dövizle satış da bu karar sonrası, yeniden düzenlenecek.