Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Hava İş Sendikası'nın, Türk Hava Yolları (THY) Uçuş Akademisi’nde eğitimini tamamlayan pilotların borçlarının Türk Lirası’na çevrilmesi için THY’ye resmi talepte bulunduğu ortaya çıktı.

THY Uçuş Akademisi’nden mezun olan pilotların uzun yıllar ödemek zorunda kaldığı eğitim masraflarına ilişkin Hava İş Sendikası’nın geçen hafta THY yönetimine öneri sunduğu ortaya çıktı. THY'ye yazı gönderen Hava İş Sendikası’nın, akademiden eğitim alan pilotların ödemek zorunda olduğu astronomik eğitim gideri sebebiyle, üyelerinin maddi ve manevi açıdan olumsuz etkilendiğini gerekçe göstererek bunun da uçuş emniyetini beraberinde getirdiği hatırlatıldı.

ÖNERİ NEYDİ?

Hava İş'in önerisinde, borçların Türk lirası olarak faturalandırıldıkları tarihteki rakamlar baz alınarak geri ödemelerin borçtan düşülmesi ve kalan miktarın da Türk lirası üzerinden ödenmeye devam edilmesi talep edili.

THY’nin bu öneriye cevabının beklendiği sırada Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tüm sözleşmelerde Türk lirasına geçilmesi zorunluluğunun yasalaşması, THY’nin yeni bir düzenleme yapmasını zorunlu kıldı.