Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

http://www.gokyuzuhaberci.com/e-dergi/oku.php?id=155#page/1

Airporthaber Alİ KIDIK yazdı,Yılan hikâyesine dönen THY Teknik çalışanlarının Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, işverenin iletişim alanlarını kapatması ile yeni bir boyut kazandı. Hangi çağda yaşadığımızı dahi kavrayamayan bir yönetim anlayışından başarı yerine despotizm tavırlarına devam etmelerini tavsiye ediyorum.

Zira anlayış halen yasakçı zihniyet ise söylenecek fazla söz bulunamıyor. THY Teknik’te çok sevdiğim ve samimi yöneticiler olmasına rağmen, gelinen noktaya anlam veremiyorum. Toplu İş Sözleşmesi adına gelinen noktada henüz bir neticeye ulaşılmış değil.

Yasaklar yerine iş barışının tesis edilmesi gerekirken geçen hafta duyduğum sözlerle şoke oldum. THY Teknik yöneticileri Atatürk Havalimanı’nda bulunan hangara gelerek bir grup teknisyeni toplayıp şu sözleri sarf ediyorlar. “Millet geçim derdinde siz yeni araba alma derdindesiniz”.

Doğru demiş. Türkiye’de yoksulluk sınırı 6 bin TL’yi geçti. Birkaç senelik teknisyen 3-4 bin lira ile maaş ile evini geçindirir, çoluğunu çocuğunu okula gönderir, ev kirası, elektrik-su, gaz parası öder ve üstüne de son model arabaya biner.

Yapmayın Allah aşkına. Zaten yoksulluk sınırının altında maaş alan bu insanlarla alay etmeyin. Taşeron gibi çalıştırdığınız yardımcı teknisyenlerin durumu içler acısı. Lisanslı teknisyenlerin durumu da onlardan farksız. Maaş skalası olarak söylemiyorum ama yaptıkları işin bedelini almalılar. Teknisyeni “Gitmek isteyen gidebilir” şeklinde tehdit etmek de doğru değil.

Bir an önce TİS sonuçlanmalı. Teknisyenin, teknik çalışanlarının durumu iyileştirilmeli. Yasaklarla uğraşmak yerine yaşam tarzları sadece THY olan bu insanların gönlünü hoş etmek gerek.

TGS çalışanları neden üvey evlat muamelesi görür?

Bana diyorlar ki neden hep THY yazıyorsun?

Ne yazayım peki? İkram şirketi THY, yakıt şirketi THY, Teknik THY, handling THY, kargo THY, uçuş akademisi THY,  Geriye ne kalıyor? Yüzde sekseni THY olan havacılığı yüzde yirmisi kalıyor.

TGS’ye gelmek istiyorum. Gerçekten bu sektörün en ağır işçileri yer işletme çalışanları. Bir zamanlar THY tepe yöneticileri onlara pas bilet sözü dahi vermişti.

Ama nerde o sözler! Süreç içinde bir parmak bal çalınır ağızlara sonra nasılsa unutulur. Ama biz unutmayız.

Niye buraya getirdim sözü biliyor musunuz? THY Teknik yöneticisi demiş ya “millet geçim derdinde siz araba değiştirme derdindesiniz” diye. Hah işte bu sebeple. THY’nin yüzde 50 iştiraki olan TGS’de maaşlar yerlerde sürünüyor. TGS çalışanları en zor şartlarda tıpkı Çelebi, Havaş çalışanları gibi en ağır ve sorumluluğu yüksek işlerin üstesinden geliyorlar.

Mesela bir harekât memuru ne kadar maaş alıyor dersiniz? 2500-3000 tl arası. Hayır, hayır euro veya dolar değil bildiğiniz Türk lirası. Yoksulluk sınırının oldukça üstünde. Bir elleri yağda bir elleri balda. Vallahi masa başı beyaz yakalı olsalar “amenna” derim. Ama bu adamlar bildiğiniz hamal, bildiğiniz çöl işçisi.

Eğer THY’de tüm çalışanlara defaaten zam yapıyorsan THY iştiraklerini göz ardı edemezsin. Edersen huzursuzluk başlar, işi savsaklama başlar, ihanet başlar velhasıl iş barışı olmaz. THY ne ise iştirakleri de o olmalı. Üvey evlat muamelesi yapamazsınız.

Biz yazalım üzerimizden yükü atalım. Yöneticiler yaptıkları hatalar, haksız yere işten atarak omuzlarına aldıkları veballeri ile yaşayacaklar. Ücret konusundaki ayrımcılıkları da vebal hanesine yazılacak.

İstanbul Airshow için bir şeyler yazmazsam kahrolurdum.

Gelin beni idam sehpasına oturtun ama yine de doğruları söylemezsem en adi alçağım. Geçmişte cemaatçi iseniz işleriniz yürürdü şimdi damatçı iseniz işleriniz yürür. Bir sene içinde havacılık ile ilgili üç ayrı şov yapılan tek ülke bizimki olsa gerek.

Antalya’da Eurasia, yeni havalimanından teknofest ve Atatürk Havalimanı’nda İstanbul Airshow. Biri Cumhurbaşkanlığı himayesinde diğeri damadın himayesinde en sonuncusu da gerçekten gönüllülük esasında.

İstanbul Airshow yokluk içinde var edilen, çıkarılan zorlukların içinden çıkan ve Türkiye’nin en eski havacılık fuarı.

Son fuar oldu mu? Oldu. Ama Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay açılış yapmasa idi belki bu kadar bile gündeme gelmeyecekti. Allah’tan Fuat Oktay’ın havacılık geçmişi var da bir nebze haber oldu bir nebze hareketli geçti.

Benim söyleyeceğim şu. Biz hepimiz bu vatanın evlatlarız. Bakış açımız, inancımız farklı olsa dahi birbirimize ayrımcılık yapmayalım. Her yapılan işe eşit mesafede yaklaşalım.

Saygılarımla…