Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

http://www.gokyuzuhaberci.com/e-dergi/oku.php?id=155#page/1

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY) uçağındaki, ‘Küllükler karşıdaki tuvallettedir’ notu, bir yolcu tarafından tepkiyle karşılandı.

THY ile seyahat eden Fevzi Celayir adlı yolcu, tuvalet kapısı yanına yapıştırılan, ‘Küllükler karşıdaki tuvallettedir’ şeklindeki uyarıya, twitter hesabından, “Bu nasıl bir yaman çelişkidir THY?” şeklinde tepki gösterdi.

Bu paylaşıma Airporthaber Haber Koordinatörü Murat Herdem de, “Uçak tuvaletlerindeki küllükler, gizli de olsa sigara içenler panikle izmariti yere atıp yangına sebebiyet vermemesi için zorunlu olarak konuluyor." şeklinde uygulamayla ilgili bilgi verdi..

NEDEN KÜLLÜK VAR?

Uyarı sistemine rağmen tuvalette sigara içmeye kalkan yolcular için kül tablasının bulunması havacılık otoriteleri tarafından şart konuluyor. Bunun nedeni ise 1973 yılındaki bir kaza. Tuvalette sigara içen yolcunun yanan izmariti çöp tenekesine atmasıyla başlayan yangında uçak zorlukla havalimanı inebildi. Bu kazadan sonra tüm uçakların tuvaletlerine kül tablası konulmaya başlandı.

Uçaklarda dünya çapında sigara içme yasağı getirildikten sonra 1980 ve 1990’lardan sonra üretilen uçaklara sigaranın yasak olduğuna dair işaretler konulmaya başlandı. Uçaklarda küllük bulunmasının sebebi bunun yasalarca zorunlu kılınması. Güvenlik sorumluları tütün ve sigara ürünlerinin kullanımının yasak olmasına rağmen bu yasağı delmeye çalışabilecek kişilerin olabileceğini biliyor.

Sigara yasağını delen kişiler izmarit ve külü boşaltabilecekleri uygun bir yer arar. Tuvalette sigara içen birinin izmarit ve külü tuvalet kağıdı atılan çöp bidonuna attığını düşünün. Bu durum uçakta olası bir yangına sebebiyet verebilir. ABD Federal Düzenlemeler Kanunu’nda “Uçakta sigara içmenin yasak ya da serbest olduğu fark etmeksizin uçakta bulunan her tuvalette, kapının yakınında bir küllük olması gerekmektedir” maddesi yer alır.

Benzer bir madde Avrupa Birliği Kanunları’nda da yer almaktadır. Avustralya 1987’de iç hat uçuşlarında sigara yasağı uygulamasını koyan ilk ülke olmuştur. Günümüzde tüm dünyada uçuşlarda sigara yasağı olsa da bu yasağı delmek isteyen bazı kişiler de olabiliyor. Ancak Birleşik Krallık vatandaşı bir kişi uçuş süresince tuvalette sigara içmiş ve bu sebeple 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.