Gökyüzü HaberciE-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanlığı filosu için Katar’ın hediye ettiği Boeing 747-8i tipi uçak, ilk kez hangardan çıkıyor. VIP uçağı ağırlayan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise ilk uçuş öncesi geniş güvenlik önlemleri alındı.

Katar emiri Temim bin Hamed Al Sani tarafından Türkiye’ye hediye edilen VIP donanımlı Boeing 747-8i tipi uçak ilk uçuşunu bugün yapacak. 15 Eylül tarihinde İsviçre’nin Basel kentinden İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen uçak, o günden bu yana THY’nin bakım hangarındaki özel bir bölümde bakım ve boya işlemleri için tutuluyordu.

İLK KEZ HANGARDAN ÇIKACAK

Hangarda uçağın yanına hiç kimse yaklaştırılmazken polis, hangar içinde gün boyu nöbet tuttu ve isimleri yazılı personel dışında hangar içine kimse alınmadı. Kamuoyundan gizlenen o uçak bugün ilk kez hangardan dışarı çıkacak ve ilk uçuşunu yapacak.

ANKARA'YA GİDECEK!

Eğitim amaçlı olarak bugün saat 10:00'da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkacak uçak, Antalya ve İzmir’den sonra Esenboğa Havalimanı’na teker koyacak. Bu arada görüntü alınmaması için, uçağın kalkışı sırasında o bölgede yer alacak görevlilerin cep telefonlarını yanlarında taşımalarının da yasak olduğu belirtildi.