YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı’nın açılışına en büyük engel havalimanı işletmecisi İGA’dan geldi. Türk Hava Yolları’nın (THY), 3. Havalimanı’ndan 29 Ekim’de en azından Ankara, Ercan (KKTC) ve Bakü’ye (Azerbaycan) her gün 1 sefer yapılması talebine İGA Yönetimi, “İki havalimanından yürütülecek seyrüsefer operasyonunu yürütecek altyapıya sahip değiliz” diyerek karşı çıktı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü’nde, 3. Havalimanı’nın açılışına ilişkin çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya DHMİ KÖİ Dairesi Başkanı Cengiz Kurt, İGA Havalimanı İşletmesi Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan başkanlığındaki heyet, THY’den Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Konar, TGS Genel Müdürü Nurzat Erkal, Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, TAV İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Akgül, TAV Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mansur Güneş ile diğer havacılık şirketlerinin temsilcileri katıldı.

İGA’DAN AÇILIŞA ENGEL!

DHMİ’deki toplantıda, 3. Havalimanı’nın belirlenen tarihte açılması konusunda çeşitli öneriler getirildi. 29 Ekim’deki açılışta en azından Ankara, Ercan ve Bakü’ye her gün 1 sefer yapılmasını teklif eden THY heyeti, bu sayede havalimanının 31 Aralık’a kadar ‘hem fiziki altyapı, hem de seyrüsefer hizmetleri açısından test edilmiş olacağını ve eksikliklerin de giderilebilme fırsatı olacağını’ teklif etti. Ancak bu teklife İGA heyeti karşı çıktı. Havalimanı’nın ya tamamen açılması ya da açılışın ertelenmesi gerektiğine dikkat çeken İGA heyeti, ‘aynı anda 3. Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki hava sahası yönetimini şuan için yapabilecek altyapıya sahip olmadıklarını ve bunu da sağlayamayacaklarını’ söyledi.

BELGENİN AÇIKLANMASI TEDİRGİNLİK YARATTI!

İlk kez Gökyüzü Haberci tarafından duyurulan 3. Havalimanı açılışının 31 Aralık’a ertelenmesi haberi, sektör temsilcileri arasında da tedirginlik yarattı. Sektör temsilcileri, kamuoyundaki bilgi kirliliği oluştuğuna dikkat çekerek, bu konuda da gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Bunun üzerine DHMİ yetkilileri, toplantıda gündeme gelen tüm tekliflerin değerlendirileceğini ve en yakın zamanda 3. Havalimanı’nın açılış tarihi konusunda alınan kararlarla ilgili kamuoyuna net bir açıklama yapılacağını ifade etti.

ERTELEME GİZLİ BELGE’DEN ÖĞRENİLDİ!

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, 29 Ekim’de resmi açılışı yapılması planlanan 3. Havalimanı’na taşınmayla ilgili sektör temsilcilerini bir yazı göndererek toplantıya çağırmıştı. ‘Gizli ibareli’ yazıda, 3. Havalimanı’nın 29 Ekim’de törenle açılışının yapılmasının ardından, 30-31 Ekim’de yapılması öngörülen ‘Big Bang’ usulü ile taşınmanın, 30-31 Aralık’ta yapılacağı, ‘aradaki sürecin entegre terminal tesislerinin testleri’ için kullanılacağı kaydedilmişti.