Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

3. Havalimanı’nda uçakların ağır bakımlarını yapacak tesis bulunmaması bu havalimanındaki uçuş emniyetini de tehdit edecek gibi gözüküyor. Şirketleri de çok zor durumda bırakacak ağır bakım altyapısının biran önce yapılması için bir girişimde bulunmak ise imkansız görünüyor.

İstanbul’da yapımı hızla devam eden ancak açılışı 31 Aralık’a ertelenen 3. Havalimanı’nda uçaklara verilecek bakım hizmeti büyük sorun oluşturacak. Edinilen bilgiye göre 3. Havalimanı’nda şuanda sadece THY Teknik’in binası bulunuyor ve burada sadece uçaklara A Bakım yani hafif bakım yapılabilecek. Uçakların ağır bakımları ise İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndaki THY Teknik Hangarı’nda veya Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM’da gerçekleşecek.

Gökyüzü Haberci, 30 Temmuz 2018’de ‘THY özel havayolu arsasını zorla aldı’ başlıklı haberimizle Onur Air’in ‘merkez ve teknik bina yapımı’ için anlaştığı yerin THY’ye tahsis edildiğini duyurmuştuk. İşte bu gelişmeyle Onur Air’in, teknik hizmet verme işi de sekteye uğramış oldu.

THY TEKNİK LİDER UÇAK BAKIM MERKEZİ

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış THY Teknik, bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. Sahip olduğu bir takım yetkiler kapsamında uçak büyük bakımından, Motor, APU ve İniş Takımlarına kadar hizmet veren bir merkezdir. Gerçekten 83 yıllık deneyimi ve nitelikli çalışanları ile THY’nin can damarı olan Teknik’in 3. Havalimanı’ndaki işleyiş biçimi ise belirsizliği koruyor.

Edinilen bilgiye, hat bakım olarak tanımlanan ve en küçük günlük bakımların yapıldığı hangar bitmiş durumda. 3 Uçak alabilecek kapasitede olacak. Burada sadece günlük, transit bakımlar yapılacak ve arızalar giderilecek. Geniş gövde ve A Bakım olarak tanımlanan planlı büyük bakımların yapılacağı hangarın yapımı ise sürüyor. Bu 400-500 saatlik uçuşu tamamlamış uçaklar için yapılmış planlı bakımlar.

5 Bin saatin üzerinde uçuş tamamlayan ve C Bakım denilen bakımlar ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM bakım merkezinde yapılmaya devam edilecek. Bu hangar yani Yeni Terminalde A Bakımların yapılacağı hangar ise 2021 yılında bitecek. İşte o zamana kadar da A Bakım sırası gelen uçaklar Atatürk Havalimanı’ndaki hangara çekilecek. İşin özeti THY ikramda ve kargoda olduğu gibi Teknik Bakımın bir bölümünde de Atatürk Havalimanı'nda 2021 yılına kadar devam edecek.

AYCI’NIN THY KAMPÜSÜ PROJESİ

THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı, yıllar önce inşası devam eden 3. Havalimanı’na yakışır bir THY Kompleksi yapmayı düşündüklerini, hatta bunun ABD’deki Google’nin kampüsüne benzer bir şekilde yapmayı düşündüklerini söylemişti. İlker Aycı, THY Teknik A.Ş’nin 2016 raporunda yaptığı bir açıklamada işin teknik bakım merkezi için şunları söylüyor:

Yapımı hızla devam eden İstanbul Yeni Havalimanı tüm fazları tamamlandığında her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun toplam 6 bağımsız pist, 16 taksi yolu ve 500 uçak park kapasitesi ile dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacak. Büyüme hedefimizin itici güçlerinden birisi olan havalimanı projesinin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyor, profesyonel proje ekiplerimiz ile yürüttüğümüz yatırım stratejilerimiz doğrultusunda 2022 yılında yeni havalimanında yaklaşık olarak 455.000 m2 kapalı alana sahip ve 21 geniş, 24 dar gövdeli uçağa aynı zamanda bakım yapabilecek bir MRO (Bakım Onarım) kompleksini faaliyete geçirmeyi planlıyoruz

3. Havalimanı’nın faaliyete başlaması ile öncelikle hat bakım operasyonunun Atatürk Havalimanı’ndan Yeni Havalimanı’na taşınması, sonrasında ise fazlar şeklinde ve tesisler hazır oldukça diğer operasyonların Yeni Havalimanı'na kaydırılması planlanmaktadır.”

Raporda belirtilen THY’deki diğer yenilikler için Aycı şunları söylüyor:

"Yeni havalimanında daha geniş bir alanda hizmet vereceğiz. Atatürk Havalimanı'ndaki gibi dar alanda kısa paslaşmalarımız olmayacak. Ancak yeni merkezimizde verimliliği yakalayabilmek için bir kış, bir de yaz sezonu geçirmek gerekecek. Uçaklarımızın hat bakımı ve A bakımları için ünitelerimiz olacak. İnşaatları devam ediyor. Belli bir süre büyük bakımlar, C bakım Atatürk’te olacak. Sonra tüm birimlerimiz, THY yönetim binası da dahil olmak üzere yavaş yavaş taşınacak."