Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

3. Havalimanı'nda görev alacak itfaiye personeli, Erzincan Havalimanı'ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi  (DHMİ) Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi'nde gerçeği aratmayan tatbikatlarla eğitim görüyor. Tesislerde 5 yılda 3 bin kişi eğitim aldı.

İstanbul'da yapımı devam eden ve açılışı 31 Aralık'a ertelenen 3. Havalimanı'nda görev alacak 60 Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) görevlisi, İstanbul'da 5 hafta süren teorik eğitimin ardından Erzincan Havalimanı'na gitti. Aralarında kadınların da olduğu ARFF görevlileri, Havalimanı'ndaki Uçak Yangın Simülatörü Eğitim Tesisi'nde uçak yangınları ve kazaları konusunda 15 kişilik gruplar halinde üçer günlük eğitime tabi tutuluyor.

28 FARKLI YANGINA MÜDAHALE

Eğitimlerinde simülatör aracılığıyla bilgi ve deneyimlerini geliştiren kursiyerlere, ayrıca özel tasarlanmış Boeing 737-800 tipi eğitim uçağında uygulamalı yangın eğitimi de veriliyor. Bilgisayar donanımlı eğitim uçağındaki eğitime katılan ARFF personeli, bir uçakta çıkabilecek 19'u dış, 9'u da iç kısımda olmak üzere 28 farklı tipteki yangına nasıl müdahale edileceğini uygulamalı olarak görüyor. Havalimanı itfaiye merkezinde hazır bekleyen kursiyerler, alarmla çıkış yaparak verilen koordinatlardaki uçağın yanına gidiyor. Kursiyerler, senaryo gereği kısa sürede yangını söndürmeye çalışırken bir yandan da uçaktaki yaralıları kurtarmaya çalışıyor.