Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Kastamonu Havalimanı'nda Aletli İniş Sistemi (ILS) ile ilgili çalışmalar tamamlanarak hizmete sunuldu.ILS, Kastamonu Havalimanı'nda uçakların konforlu bir yaklaşma ve iniş gerçekleştirmesini sağlayarak uçuş güvenliğini üst seviyeye çıkaracak.

Devlet Havalimanı Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, sosyal medya hesabından Kastamonu Havalimanı'nda hizmete sunulan ILS sistemiyle ilgili bilgi verdi.

Funda Ocak şu açıklamayı yaptı:

Hava trafiğinin kesintisiz ve emniyetli bir şekilde yönetimini sağlamak için havacılık elektroniğinin modernizasyonuna büyük önem veriyor;  tüm havalimanlarımızı en gelişmiş seyrüsefer yardımcı cihaz ve sistemleriyle donatmaya özen gösteriyoruz.

Hava koşulları nedeniyle ILS sistemine ihtiyaç duyulan Kastamonu Havalimanı’mızda program dâhilinde başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Buraya kurulumu planlanan ILS (Localizer ve GP) istasyonunun daha önce tamamlanarak hizmete verilen lokalizer cihazına ilave olarak GP cihazı, Uçuş Kontrol Testleri de tamamlanarak, hizmete verildi.
     
Aletli İniş Sistemi olarak tanımlanan ILS sistemi, özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli; görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanında konforlu bir yaklaşma ve iniş yapılmasına imkân sağlıyor.

Kötü hava koşulları nedeniyle meydana gelmesi muhtemel iptalleri asgariye indirecek olan sistemin, her türlü hizmetin en iyisine layık olan Kastamonululara hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.