Gökyüzü HaberciE-dergisini okumak için tıklayınız

Baykar Makina tarafından üretimi devam eden çift motorlu Akıncı İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) kanatları takıldı.

Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yardımcısı Fuat Oktay’ın Baykar tesisleri gerçekleştirdiği ziyaret nedeniyle kanatları takılan Akıncının fotoğrafını sosyal medya hesapları üzerinden “Uçan Baluk’un kanatları takıldı, üretim hattında ilerliyor… Takipte kalın” diyerek paylaştı.

Toplam 5 ton ağırlığa sahip olacak Akıncı 1,5 ton faydalı yük kapasitesi ile 24 saat havada kalabilecek. Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan Akıncının uzun menzillerde görev yapabilmesi için SATCOM uydu haberleşme sistemi de entegre edilecek.

2019’un ilk yarısında ilk uçuşunu yapması 2020 içinde de hizmete girmesi hedeflenen Akıncı, MAM-L, MAM-C, Cirit, (Teber, Hassas Güdüm Kiti, Kanatlı Güdüm Kiti ve Lazer Güdüm Kiti ile donatılmış MK82) ve SOM-A gibi mühimmatları taşıyabilecek.

AKINCI PD 170 MOTORU İLE UÇACAK

TEI, PD 170 motorunu Baykar Makina’nın ürettiği insansız hava aracı Akıncı’da kullanılması için teslim etti.

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI)’nin 2012 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşme ile başlatılan Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen PD170 turbodizel havacılık motoru, Baykar platformlarında kullanılmak üzere Baykar Makina’ya teslim edildi. Baykar Makina’ya ait, dizel itki sistemli platforma entegrasyonu başlatılacak olan motorun, 2019 yılının ilk yarısında AKINCI’yı havalandırması bekleniyor.

2017 yılının Ocak ayından bugüne kadar toplam 3000 saatten fazla motor çalıştırılması gerçekleştirilen, 20.000 feet yükseklikte sağladığı 170 beygir gücü ile irtifa gücü konusunda sınıfında lider, yakıt tüketimi ve güç/ağırlık oranı konusunda sınıfının en iyilerinden olan PD170 turbodizel motorunun 2019 yılının ikinci yarısında tüm kalifikasyonu tamamlanmış olacak.