İstanbul Emniyeti'ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz hafta önemli bir operasyona imza attı. Türkiye’deki tarihi eserleri yurtdışına kaçıran şebeke, polis ekiplerinin düzenlediği baskınla çökertildi. Operasyonda gözaltına alınan bir albayla bir emniyet müdürünün, definecilerden ve hırsızlardan tarihi eser alan toplayıcıları organize ettikleri iddia edildi. Toplayıcılardan tarihi eser satın alan eski kamu çalışanlarının bu ürünleri zengin iş adamlarına pazarladıkları bildirildi.

MÜZE İZNİ

Operasyonda ele geçirilen 14 bin eserden yaklaşık 8 bininin, havayolu şirketlerine hizmet veren bir firmanın yönetim kurulu başkanı olan Gökhan Sarıgöl'e ait depolarda ele geçirildiği öğrenildi.İddiaya göre, maket uçak müzesi bulunan Gökhan Sarıgöl değerli eser sergilemek için de bir süre önce izin aldı. Müze açma ruhsatı alan Sarıgöl, yaklaşık 5 aydır bir işlem yapmadı. Ele geçirilen eserlerin müze envanter kayıtlarına işletilmediği belirtildi. Envanter kayıtlarına, işletilen eserlerin hırsızlık durumları dışında yurtdışına görüntülemeyeceği kaydedildi.

EV HAPSİNE ÇARPTIRILDI

Durumla ilgili Gökhan Sarıgöl'e işlem yapıldı. Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 26 şüpheliyle birlikte işlem yaptığı Sarıgöl ev hapsiyle cezalandırıldı.