Tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan temsil gözetim şirketi Fly Service'in sahibi Gökhan Sarıgöl dün tutuklanmıştı. Sarıgöl’ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin tutukluluğu daha sonra ev hapsine çevrilirken, sanıklara elektronik kelepçe takıldığı öğrenildi. Sarıgöl, basında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaparak, hakkındaki iddiaları reddetti.

 Sarıgöl'ün açıklaması ise şöyle:
Bugün itibariyle şahsım hakkında çıkan tarihi eser kaçakçılığı ile alakalı medya haberlerini esef ve üzüntü ile karşılıyorum. Konu ile alakalı olarak gizlilik kararı olan bir soruşturmada diğer şüpheliler ile haksız şekilde alakalandırılmam hakkında basın açıklaması yapılması zarureti hasıl olmuştur.

Haberlerde haksız şekilde alakalı gösterildiğim şahısları tanımam ve bu kişilerle temas ve irtibatım olmamıştır.

Şahsımın itham edildiği suç vasfının değişebilme ihtimali, serbest bırakılmama karar veren Mahkeme kararında dahi belirtilmiştir.
Başsavcılıkça yürütülen soruşturma ve yapılacak yargılama neticesinde Yüce Türk adaletinin tecelli edeceğine inancım sonsuzdur. Dosya kapsamında gerekli ifademi soruşturma kapsamında Emniyet yetkililerine verdim. Yargı sürecinin neticesini hep birlikte göreceğiz.

2018 yılı Ağustos ayı itibariyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan resmi olarak Tarih Müzesi izni almak suretiyle, arkeolojik eserleri sergilemek ve kayıt altına almak için resmi müze defterlerimi noter onaylı olarak 1.5 ay önce aldım. Dünyanın en büyük model uçak müzesi sahibiyim. Bunun haricinde de birçok konuda kolleksiyonerlik yapmaktayım.

Kolleksiyonlarım dünya çapında bilinmektedir ve binlerce kişi müzemizi ziyaret etmektedir.Tarih konusuna özel ilgim nedeniyle dünyadaki elliden fazla müzayedede ve açık arttırım sitelerinden alınmış olan eserlerin hepsi faturalıdır ve kataloglardaki fotoğraflar ile tüm dökümleri bende mevcuttur ve Savcılık dosyasında mübrezdir.

Hakkımda isnat olunan suçları kabul etmiyorum. Hiçbir suretle en ufak bir eserin kaçakçılığını ve satışını yapmadım. Bu yönde bir delil ve bulgu mevcut değildir.

Özel müze olduğumuz için Türkiye’de bu eserleri müze içerisine alıp yıl sonuna kadar kayıt etme hakkına sahibim.

Ben ülkemizden kaçırılan ve yurtdışında müzayedelerde satılan tarihi eserlerimizi satın alarak bunları ülkemize getirdim. Çok özel bir müze kurmak için olabildiğince önemli ve değerli eserleri getirdim. Daha önce de belirttiğim gibi tüm bu eserlerin katalogları ve faturaları mevcuttur ve emniyet yetkilileri ile paylaşılmıştır. Dolayısıyla ilerleyen duruşmalarda bu konuda adaletin tecelli edeceği inancındayım.

Buna karşın, Savcılık soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan diğer şahısların hiçbirinin ismi ve fotoğrafı basında yer almazken şahsımın isminin gizli olarak devam eden bir soruşturma bulunmasına karşın basında bu şekilde yer alması, hem kişilik haklarıma, hem de şirketimin prestijine büyük yara vermiştir. Şahsımın çete üyesi ve yurtdışına eserleri kaçıran bir kişi olarak gösterilmesi tamamen gerçek dışıdır.

Ben 30 Yıldır havacılık camıasında başarı ile calışan vergısını veren ve Türkiye’ye milyonlarca turist getiren bir firma olarak tarihi eser kacakcılığı ile alakalı suçlama ülkesini seven bir Türk vatandası olarak cok üzmüştür ve bu konuda Türk adeletinin tecelli etmesi için tüm avukatlarım ile gerekli çalışmalar başlamıştır. Bu konuda adaletin en kısa sürede tecelli edileceği kanaatindeyim.

Yakalandığı belirtilen eserlerin içerisinde birçok müze kopyası eser de mevcuttur ve British Museum’un hediyelik eşya kısmında 50 pound satılan balık fosillerinin de tarihi eser gibi gösterilip basına verilmesi sadece üzücü olup hakikati yansıtmamatadır.

Sonuç itibariyle bugün yapacağım basın toplantısında sayın medya mensuplarının tüm sorularına, sürmekte olan soruşturmanın gizliliğine zarar vermeyecek şekilde samimiyetle cevap vereceğim.

Başarılı bir işadamı olarak başta Emniyet güçleri, Savcılık ve Mahkeme olmak üzere tüm Devlet birimleri ile yakın bir çalışmayla olayların aydınlatılacağına güvenim sonsuzdur.

Yapacağım basın açıklamasına ve düzenleyeceğim basın toplantısına katılım konusunda ve basın toplantısının neticesinin değerli Türk medyasından kamuoyunda paylaşılması konusunda gereğini rica ederim.

Kamuoayuna saygılarımla arz ederim.