Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

Pilotların dil sınavıyla ilgili ortaya atılan iddialar, sınav sisteminin sorgulanmasına neden oluyor. Lisansında level 6 seviyesi işlenen pilotların, level 4 dahi olamayacak kadar kötü yabancı dil bilgisine sahip oldukları yönünde iddiaların ise ardı arkası kesilmiyor.

Yabancı pilotların sıklıkla gündeme getirdiği, ‘Türk pilotlarının dil seviyelerinin yetersizliği ve bu durumun da uçuş emniyetini tehdit ettiği’ yönündeki eleştirileri, dil seviyesinin ölçümü için yapılan sınav sisteminin de sorgulanmasına neden oluyor. Airporthaber Yazarı Murat Herdem de, pilotlar arasında ciddi rahatsızlık oluşturan bu konuyu mercek altına aldı.

Murat Herdem’in, ‘Pilot level sınavlarında şaibe mi var?’ yazısı ise şöyle

Pilotların dil seviyelerini tespit etme ve lisanslarına işleme görevi, birkaç yıl öncesine kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kontrolündeydi.  Zaman içerisinde sektördeki pilot sayısının artması ve dolayısıyla talebin karşılanabilir olmaktan   çıkması üzerine, SHGM sınav yetkisini bazı eğitim kuruluşlarına devretti.

Şu anda Türkiye’de level (seviye) sınavları için yetkilendirilen 6 kuruluş var. Özyeğin Üniversitesi, Akademi Havacılık, Apron Havacılık (Pilvak), Talpa, THK Üniversitesi ve Girne Üniversitesi, level sınavları için yetkilendirilen kuruluşlar.

Dünya Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun standartlarına uygun (Telaffuz, Gramer,  Kelime bilgisi,  Akıcılık, Anlama,  İnteraksiyon) İngilizce dil bilgisi seviyesinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu sınavlarda, üç seviye lisanslara işleniyor. Level 4, test tarihinden itibaren üç yıl geçerli, Level 5,  altı yıl geçerli ve Level 6 ise sınırsız geçerli sayılıyor. Sınavda bu seviyenin altında sonuç alan pilotların ise seviyeleri lisanslara işlenmiyor.

Yukarıda da söylediğim gibi yabancı dil, pilotlar için hayati öneme sahip bir konu. Yabancı dil eşittir lisans olarak baktığınızda dil seviyesinin önemi daha net şekilde ortaya çıkıyor.  Yabancı dil seviyeniz level 4’ün altına inerse uçamazsınız çünkü o andan sonra lisansınız sadece bir kağıt parçasından ibarettir artık.

Maalesef Türkiye’deki pilotların önemli bir bölümü level 4 seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip. Özellikle Türkiye’den ayrılan bazı yabancı pilotların, pilotlarımızı ‘dil bilgisi’ üzerinden hedef alarak yaptıkları uçuş emniyetine yönelik eleştirilerine o günlerde kızsak da,  itiraf etmemiz gereken en önemli eksikliklerimizden birisidir aslında yabancı dil konusu…

Özellikle TSK kökenli pilotların birçoğunun güç bela level 4 seviyesine çıkabildiklerini  ve her üç yılda bir sınav stresi yaşadıklarını, hatta bazı pilotların seviye sınavlarından başarısız olmamak için uçuş sırasında kokpitte ders çalıştıklarını da biliyorum.

Pilotlar için hayat memat meselesi bu dil olayı... Tek bir sınavla bütün kariyerlerini sıfırlayabildikleri gibi, en üst seviyede not aldıkları zaman da, son uçuşlarına kadar rahat edeceklerini en iyi onlar biliyor.

Böylesine önemli bir konunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gibi bir otoritenin şaibesiz sisteminden çıkmış olması ister istemez ‘acaba istismar edilir mi?’ sorusunu sorduruyor.  Şu anda yetkiyi üstlenen kuruluşlara bir sözüm yok ancak kulağımıza da kötü şeyler fısıldanıyor.

Lisansında level 6 seviyesi işli olan pilotların, level 4 dahi olamayacak kadar kötü yabancı dil bilgisine sahip olduklarına dair hikayeler sektör içerisinde konuşulurken, bu tür örneklerin çokluğu, sistemin sorgulanması gerektiğini  açık açık ortaya koyuyor.

Yetkili kuruluşların hepsini suçlamıyorum ama şu soruların cevabını birileri mutlaka vermelidir:

Pilvak’ın (Apron Havacılık) sınav yapma yetkisi iki kez neden askıya alındı? Bir usulsüzlük mü sözkonusu oldu ya da sınavın fiziki koşullarını yerine getirme konusunda eksiklikler mi tespit edildi?

İkinci kez yetkisi askıya alınan kuruluşa tekrar sınav yapma yetkisi verilecek mi?

En önemlisi, eğer bir kayırma ve usulsüzlük tespit edildiyse Pilvak üzerinden sınav alanların belgeleri geçerli olacak mı yoksa  bir başka kurumda sınav değerlendirmesine mi alınacak?

Tam bize göre, yetkinin kötüye kullanılması vakası...

Bu örnekleri görünce, SHGM bu sınavları tekrar kendi bünyesinde yapsın istiyorum. Aslında yapabilir de… İstanbul’daki yeni eğitim merkezi bu sınavlar için hem fiziki hem de teknik alt yapı açısından uygun.  Üstelik işin içinde SHGM olduğu için şaibeli bir durum da olmaz.

Tabi şaibe vurgusu yaparken yetkili tüm kuruluşları zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok.  Ama sistem istismara çok açık.

SHGM’nin her sınava bir adam dikme gücü yok. Olsa zaten bu yetkiyi en başından devretmezdi ancak dedikoduların da önünün  bir şekilde alınması gerekiyor.

Eğer bir pilot, bir kuruluşta level 4 altında kalıp bir diğerinde üstüne çıkıyor ya da lisansında level 6 işli bir pilot, başlangıç seviyesinde İngilizce bilgisine sahipse, ya oradaki sınav standartlarında ya da sınavı yapan yetkili kuruluşta bir sorun vardır ve mutlaka araştırılmalıdır!