Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Lazer Güdümlü Minyatür İHA Mühimmatı BOZOK, Bayraktar TB2 SİHA’dan bugün gerçekleştirilen atış denemesinde hedefi tam isabetle vurdu.

İnsansız hava araçlarına taarruz yeteneği kazandırmak amacı ile geliştirilen BOZOK, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkin savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür tasarımı ile sınırlı taşıma kapasitesine sahip insansız hava araçlarına operasyon açısından esneklik sunuyor. Özgün tasarımlı BOZOK, gelişmiş harekat kabiliyetleri sayesinde rakiplerinin önüne geçiyor.

BOZOK son safhaya kadar ataletsel güdümlü hedefe yönelmekte ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile hassas güdüm yapabilmektedir. Aynı zamanda  son safhanın bitiminde, yükseklik ölçer duyargaları ve hedef etkinliği sayesinde geniş ölçekli personel etkinliği ile hedefleri etkisiz hale getirebiliyor.

BOZOK’un farklı hava platformlarına entegre edilmesi yönünde çalışmalar da sürüyor. 16 kg ağırlığında olan mühimmatın menzili ise 9 km.