YUSUF ZENGİN Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Sinop Havalimanı’nda olumsuz hava koşullarında uçakların emniyetli inişi konusunda pilotlara yardımcı olacak Aletli İniş Sistemi’nin (ILS) devreye alındığını açıkladı.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli; görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda ise güvenliğin yanında konforlu bir yaklaşma ve inişe imkan sağlayan Seyrüsefer Yardımcı sistemi ILS’in, Sinop Havalimanı’nda hizmete verildiğini söyledi.

Funda Ocak, özellikle kış aylarında yaşanabilecek olumsuz koşullarda ILS sisteminin pilotlara yardımcı olduğuna dikkat çekerek, “17 Ekim 2018 tarihinde yapılan Uçuş Kontrol Testlerinin ardından hizmete verilen Aletli İniş Sistemi, yatay ve düşey olarak uçağa kılavuzluk görevi yaparak, uçağın piste emniyetli olarak inmesinde pilota yardımcı olacak. Böylece kötü hava koşullarından kaynaklanan sefer iptalleri asgariye indirilmiş olacak. Her türlü hizmetin en güzeline layık olan Sinop’a hayırlı olsun” değerlendirmesinde bulundu.

Sinop Havalimanı’na kurulan yeni sistemle DHMİ envanterindeki havalimanlarında ILS sayısı 69’a ulaşmış oldu.