Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), yurt dışından Türkiye’ye dönüş hazırlığı yapan konsolosluk çalışanı bir Türk diplomata hem zorluk çıkardı hem de personelin saygısız davranışları nedeniyle o diplomatı rencide etti.

Ali adındaki yurt dışında görevli bir diplomat, gerekli evraklarla 10 kg bagaj hakkı almak için gittiği THY ofisinde karşılaştığı kaba davranışlar nedeniyle büyük şok yaşadı. Sorunun çözülmesini beklerken yaptığı rezervasyondaki bilet ücretinin 556 Avro’dan 640 Avro’ya yükseldiğini öğrenince daha da şaşıran Türk diplomat, konsolosluk evraklarına rağmen 10 kg ilave bagaj hakkını da alamayacağını öğrendiğinde ise yaşadığı zaman kaybı nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Ali ismindeki Türk diplomat, THY’nin yaşattığı mağduriyeti de, sikayetvar.com’a iletti.

İşte o şikayet yazısı:

THY’nin Devlet Memurlarına 10 Kg İlave Bagaj Hakkı

hakkından faydalanabilmek amacıyla "... " adresindeki THY Bilet Satış Ofisine gittim. Öncelikle orada bulunan bir beyefendi: “Eş ve çocuklar için bu ilave 10kg. hakkının verilemeyeceğini” kendinden emin bir şekilde ifade ederek bizi geri çevirdi.

Tam üzülerek çıkıyorduk ki müdür bey olduğunu zannettiğim bir beyefendi, mutabakata eş ve çocukların da dahil olduğunu söyledi ve geri döndük. Bizi geri çevirmeye çalışan beyefendinin sinirli bakışları altında 556,50 Avro bedel ile uçuşumu rezerve ettim ve bunu detaylandıran belgeyi görevli bayan arkadaştan teslim aldım. Daha sonra, büyükelçiliğimizden uçuş bilgilerini ihtiva eden ve THY ile yapılan mutabakata esas olan belgeyi almak ve bankadan ilgili miktarı temin etmek için mesaimin büyük bir bölümünü harcadıktan sonra gerekli para ve büyükelçilikten onaylı belge ile yukarıda adı geçen bilet satış ofisine geri döndüm.

Bu kez hanımefendinin yerinde bir beyefendi vardı ancak Rezervasyon kağıdımı gösterdiğimde sorun olmayacağını düşünmüştüm. Maalesef beyefendi rezervasyonu inceledikten sonra rakamın 556 Avro’dan 640 Avro’ya çıktığını söyledi. Bu değişiklik, yanında yeterli parası ve uygun belgesi olmayan bendeniz ve bağlı bulunduğum büyükelçilik ve banka personeli için ilave emek, zaman ve para kaybıydı. Biraz sitemle başka bir yolu olup olmadığını sorunca isterseniz 556 Avro’ya bileti vereyim ama +10 kg ilave bagaj hakkı alamazsınız dediler alay eder gibi. Bu fark zaten parayla satılacaksa mutabakata ne gerek var dedim? Aynı bileti zaten internetten aynı taşıma hakkıyla çok daha ucuza satın alabileceğimi söyledim.

Kaba bir tavırla “Nasıl isterseniz” cevabı aldım. Sitemkar ama kibar bir teşekkür ile ofisi terk ettim. Konuyu farklı sosyal medya ortamlarında da dile getirerek gün sonundaki yorgunluk, hayal kırıklığı ve hüsranımı paylaşmak, devletin diplomatının acemice davranışlarla nasıl yıpratıldığını anlatmak, isyanımı haykırmak, öfkemi serinletmek niyetindeyim. Bu arada bir internet satış platformundan eşim ve çocuklarım için çok daha ucuz bir fiyata 30kg bagaj hakkı tanınan biletleri aldım. Sadece 3 dakika sürdü. Sizden ricam Bilet Satış Ofisindeki arkadaşların daha profesyonelce, çözüm odaklı ve nazik davranmalarının sağlanması.