Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

TAMAY ZENGİN

Onur Havayolları’nın (Onur Air), Almanya’da iflas başvurusu yapan Small Planet Airlines GmbH’i satın alma girişiminde bulunduğu iddia edildi.

Alman havacılık kulislerinde konuşulan iddiaya göre Onur Air, geçen Eylül’de iflas başvurusunda bulunan ve 31 Ekim’den itibaren uçuş faaliyetlerini durduran Small Planet Airlines GmbH için satın alma girişiminde bulunduğu belirtildi. Avrupa’da Litvanya, Polonya, Almanya ve Kıbrıs Rum Kesimi ile Asya ülkesi Kamboçya’da 5 ayrı şirket olarak faaliyet yürüten Small Planet adlı havayolu şirketi, geçen Eylül’de iflas başvurusunda bulunmuştu.

Uçuş trafik veri merkezi OAG’nin rakamlarına göre Onur Air’in Avrupa’ya gerçekleştirdiği uçuşların yüzde 32’lik kapasitesini Almanya seferleri oluşturuyor.

29 UÇAĞI VAR

Small Planet Airlines GmbH, mali açıdan darboğaza girmiş ve daha sonra iflas başvurusu Charlottenburg Bölge Mahkemesi’nce kabul edilmişti. 21 A320 ile 8 A321 tipi uçakla hizmet sunan şirketin, başta maddi sorunlar olmak üzere işletme konusunda da sıkıntılar yaşadığı gerekçesiyle iflas başvurusunda bulunduğu açıklanmıştı.