Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

İstanbul Havalimanı’nda eylem yapan ve bu nedenle gözaltına alınan 31’i tutuklu 61 işçi ve sendikacı hakkında iddianame hazırlandı. Dava Gaziosmanpaşa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma tarihi 5 Aralık günü saat 9.30 olarak belirlendi.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, Terör, Kaçakçılık, Narkotik, Ekonomik ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından İstanbul Havalimanı işçileri hakkında iddianame hazırladı.

SENDİKACILIK SUÇ OLDU

Hakkında dava açılan 61 kişi arasında tutuklu İnşaat-İş Sendikası temsilcileri ile Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut da yer alıyor. İddianamede sendikacılar, ‘işçilere hitaben konuşma yapmak’, ‘WhatsApp grubundan yazışmak’ ve ‘eylemi yönlendirmek’le suçlanıyor.

İddianamede, Özgür Karabulut hakkında şöyle deniyor:

“Şüphelinin Dev Yapı-İş Genel Başkanı olduğu, olay günü şantiyeye gelerek işçileri yönlendirdiği, işçilere hitaben konuşma yaparak direnişi bırakmamaları noktasında telkinlerde bulunduğu, işi yavaşlatma ve işçilerin işe gitmemesini sağlamak için sürekli olarak konuşmalar yaptığı ve ‘sendika’ isimli whatsapp grubundan da yazmış olduğu mesajlarda direnişi devam ettirmeye çalışarak işçileri yönlendirdiğinin anlaşıldığı…”

ŞİRKETLE GÖRÜŞMEK DE SUÇ

İddianamede, İnşaat-İş Sendikası’ndan Özkan Özkanlı için ise şu ifadeler yer alıyor:

“Şüphelinin İnşaat İşçileri Sendikası üyesi olduğu, şantiye alanında çalışan işçi dahi olmadığı, sözde sendika görevlisi olarak olaylara katıldığı, İGA ana yerleşkesinde toplantıya katıldığı, toplantı sonrası işçilerle buluşarak toplantıdan çıkan sonuçlarla ilgili duyuru yaptığı…”

‘AKTİF ŞEKİLDE’ YÜRÜMÜŞLER!

İddianamede işçilere yönelik suçlamalardan bazıları ise şöyle:

Eyleme katılmak,
‘Yönetim istifa’ sloganı atmak,
Aktif şekilde yürüyüş yapmak,
WhatsApp’tan yazışmak,
CHP’lilerin ve sendikacıların konuşmalarına iştirak etmek,
Slogan atarak ve grupla birlikte hareket ederek jandarma müdahalesine engel olmaya çalışmak,
Fotoğraf ve video çekmek…