Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Atlasglobal Havayolları’nın yüksek ücretle sattığı ancak pek de ayrıcalıklı olmayan business class hizmetindeki eksiklikler, yolcular tarafından büyük tepki görüyor.

Skytrax tarafından geçen yıl 4 yıldızlı havayolu şirketleri kategorisine dahil edilen Atlasglobal, business class hizmetiyle yoğun eleştiri alıyor. Atlasglobal ile business sınıfında Bodrum’dan İstanbul’a seyahat Ecem adlı bir yolcu da, ayrıcalıklı hizmet beklerken büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ecem adlı yolcu, İstanbul uçuşunda yaşadığı aksaklıkları ve sunulan düşük hizmet kalitesini ise sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

Atlasjet Havacılık Sözde Business!

02.11.2018 tarihinde Bodrum İstanbul uçuşu için Atlasjet Havacılık business class sınıf bilet aldım (T*** uçuş saati uymadığı için). Hayatımdaki en kötü business deneyimi. Hiçbir ayrıcalığı yok bence bu sınıf farkı kaldırılsın. Lounge yok uçağa erken binme şansın yok sürekli ekonomi sınıftan alana girip çıkan WC kullanan insanlar bayat bir tatlı tam anlamıyla felaketti 400 kusur TL ben neye ödedim merak ettim doğrusu.