Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları, bagajını yanlış uçağa yüklediği yolcunun valizini, Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzakta oturduğu gerekçesiyle günler sonra teslim etti.

Pegasus Havayolları, yaptığı büyük hatayı düzeltmek yerine daha büyük bir hata yaparak yolcusunu ikinci kez mağdur etti. Kayseri’den İstanbul’a seyahat eden Berkan adlı yolcu, İstanbul’a geldiğinde bagajı uçaktan çıkmayınca büyük şok yaşadı. Ancak 2 gün geçmesine rağmen valizini ulaştırmayan Pegasus’un mazereti ise Berkan adlı yolcuyu daha da öfkelendirdi.

Pegasusu yetkililerinin, Sabiha Gökçen Havalimanı’na uzakta oturduğu için valizi erken gönderemeyeceklerini söylediğini anlatan Berkan adlı yolcu, yaşadığı mağduriyeti sikayetvar.com’a iletti.

İşte o şikayet yazısı:

Pegasus Bagajımı Yanlış Uçağa Koymuş, Göndermiyor!

Hayatımda ilk kez Pegasus hava yollarıyla uçtum o da hasta ziyareti için mecbur kaldığım için öldü. Bavulumu Kayseri’de yanlışlıkla bir sonraki uçağa koymuşlar (benim uçağıma koymayı unuttuklarını ve sonradan fark edip yolladıklarını düşünüyorum) Ertesi gün bavulumun İstanbul’a ulaştığını ve evime göndereceklerini söylediler fakat 2 gün önce söylemelerine rağmen hala ulaştırmadılar. Gerekçeleri ise evimin Sabiha Gökçen havaalanına uzak olmasıymış. Yürüyerek getirseler 2 günde çoktan gelirdi daha bavulumu aynı şehirdeki evime gönderemeyen bir firmanın insanları bir şehirden başka şehre nasıl güven içinde taşıdıklarına gerçekten çok şaşırıyorum. Müşteri hizmetleri sadece başlarından savıyor zaten uzun uzun aradıktan sonra şansınız varsa ulaşabiliyorsunuz. Mecbur kalmadıkça kullanmadığım bir firmaydı bundan sonra da inşallah kullanmak zorunda kalmam.