Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-İzmir uçağının pilotu, yolcular uçağa alındıktan 1 saati aşkın süre sonra uçuşa yetişebildi. Uçakta geç kalan pilot için yapılan övgü dolu anons ise yolcuları çileden çıkardı.

THY’nin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na sefer düzenleyecek uçağı, pilotun gelmemesi üzerine rötara girdi. Tansu adlı yolcu, pilotun geç kalması nedeniyle uçakta 1 saatin üzerinde beklemek zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, uçuş ekibinin ise pilotun ‘gönüllü olarak uçuşa geldiğini ve büyük fedakarlık yaptığını’ anons ettiğini söyledi. Tansu adlı yolcu, daha sonra yaşadığı mağduriyeti sikayetvar.com’a anlattı.

İşte o şikayet yazısı:

THY Pilot Ve Organizasyon Şikayetim!

31 Ekim 2018 tarihli TK2916 İstanbul Sabiha Gökçen-İzmir Adnan Menderes 20:35 uçuşu öncesinde uçağa alındıktan sonra Kaptan G** e**'in serviste olduğu ve uçağa yetişmeye çalıştığı anons edildi. Yaklaşık 1 saat sonra kaptan geldi ve bu defa da gönüllü olarak kaptanın geldiği ve büyük fedakarlık yaptığı anons edildi. Teknik bir sorun yüzünden böyle bir durumun yaşandığı belirtildi. Sonuç olarak böyle bir organizasyon bozukluğu sebebiyle 1 saat uçağın içinde beklemek zorunda kaldık. THY gibi büyük bir şirkete yakışmayan, daracık uçağın içinde 1 saatten fazla insanları esir eden bu kaptan ve THY yönetiminin mantıksız bir sebebi yüzünden mağdur edildik. Bunu ilk olarak buraya yazıyorum ve eğer tatminkar bir cevap gelmez ise basına da yazacağım.