Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek Paris Barış Forumu’na katılmak üzere bugün Fransa’ya gidecek. Cumhurbaşkanlığı filosunun son üyesi TC-TRK ise ilk görev uçuşuna çıkacak.

Katar Emiri  Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Türkiye Cumhuriyeti’ne hediye edilen VIP uçak, geçen Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı filosuna katılmak üzere Türkiye’ye getirilmişti. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda dönüşüm işlemi tamamlanan uçağa daha sonra da TC-TRK kuyruk tescili verildi.

Cumhurbaşkanlığı filosuna son katılan o uçak, bugün ilk kez görev uçuşuna çıkacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Paris’e taşıyacak. Uçağın Türkiye saatiyle 14.30’da Esenboğa Havalimanı’ndan kalkış yapması planlanıyor.

94 YOLCU KAPASİTELİ

Cumhuriyeti’ne hediye edilen Boeing B747-800i VIP tipi uçağın, 76 yolcu ve 18 mürettebat olmak üzere toplam 94 kişilik taşıma kapasitesi bulunuyor. Boeing Business Jet klasmanındaki uçağın içerisinde tam teşekküllü bir de sağlık odası yer alıyor.