Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor. Reklam Müdürü Deniz BursalıTel: 0530 461 49 92

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

YUSUF ZENGİN

Atlasglobal Havayolları kabin memuru (hostes), Yasemin adlı yolcuyu üzerine döktüğü sıcak içecekle yaktı. Yolcunun bacağında 2. dereceden yanık oluştu.

Atlasglobal ile seyahat eden Yasemin adlı yolcunun uçuşu ve tatili, uçakta üzerine dökülen sıcak içecek yüzünden kabusa döndü. Yasemin adlı yolcu, yaşadığı mağduriyeti sikayetvar.com’a iletti.

İşte o şikayet yazısı:

Atlasjet’te Sıcak İçecekle 2. Derece Yanık

08.10.2018 tarihinde Atlasjet Havayolları’nda ikram edilen içeceğin üzerime dökülmesiyle haşlanan bacağımda 2. derece yanık oluştu. 5 yıldır planladığım 20 günlük okyanus ötesi tatilimin 10 günü hastanelerde her gün yanık tedavisi ve pansumanla geçti. Uçuş sırasında bile bu tarz durumlar için ilk yardım ekipmanının olmadığı, uçuş ekibi tarafından sağdan soldan toparlananlarla ilk yardım yapılmaya çalışılmıştır. Dönüşümde Atlasjet firma yetkililerine durumumla ilgili belgeler ve doktor raporlarını gösterdiğim halde firma tarafıma sadece kusura bakmayın tarzında bir yazıyla olayı geçiştirmiş. Herhangi bir yolcu sigortası kapsamında dahi değerlendirmeye alınmamıştır. Aynı olay bir Avrupalı ya da Amerikalı turistin başına gelse alacakları aksiyon böyle bir kusura bakmayın yazısı mı olurdu diye insan çok merak ediyor.