Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, yerli insansız hava aracı (İHA) üreten firmalarla görüşmeler yaptıklarını belirterek, gelecek yıldan itibaren bu alanda İHA’ları kullanmaya başlayabileceklerini söyledi.

Bakan Pakdemirli, orman yangınlarını önlemek amacıyla yoğun çaba harcadıklarını ve son teknolojileri kullanmaya özen gösterdiklerini kaydetti. Yangınlara 24 su atar helikopter, 6 idari helikopter, 5 amfibik uçak ve yönetim uçağı olmak üzere 36 hava aracı, 2 bin 500 kara aracı ve 19 bini aşkın personelle müdahale ettiklerini vurgulayan Pakdemirli, “Ormanlarımız 776 kuleden 24 saat gözetleniyor. 122 gözetleme kulesinde 244 kamera kullanılıyor. Ayrıca, insansız gözetleme kuleleri de hizmet veriyor.” dedi.

Bakan Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, yerli İHA üreten firmalarla görüşmeler yaptıklarını açıkladı. “Görüşmelerimiz olumlu sonuçlanırsa gelecek yıl pilot bölgelerde orman yangınlarını önleme, tespit, gözlem amacıyla ve sabotajlara karşı bunları da kullanmaya başlayacağız.” diyen Pakdemirli, orman yangınlarına müdahalede gösterilen gayretler sonucu yanan alanlarda geçmiş yıllara göre yüzde 75 azalma sağladıklarını kaydetti.