YUSUF ZENGİN

Havacılık Eğitim Merkezi (HEM), 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle İstanbul Şirinevler’deki merkezinde özel bir kutlama etkinliği gerçekleştirdi. HEM Kurucusu ve Genel Müdürü Burtay Ölek, 15 yıldan bu yana sivil havacılık camiasının güvenini kazanarak eğitim gibi son derece hassas bir konuda verdikleri hizmetten gurur duyduklarını söyledi. 18 bine yakın personeli eğiterek sektöre kazandırdıklarını anlatan Ölek, “Tercih edilen ve itimat duyulan bir eğitim merkezi olarak kendimizi Gözen Holding’in rozeti olarak kabul ediyoruz. Yurtiçi ve yurt dışı (Tacikistan, Kırgızistan, Kosova ve KKTC) eğitimlerimiz sonunda verdiğimiz sertifikalar tüm Avrupa’da geçerlidir. Kurumumuz ayrıca kendisine ruhsat veren SHGM’nin personelini de ihtiyaç duyulan konularda eğitmektedir. Ciddiyetini koruyan dürüst hizmeti ile bilinen HEM, sivil havacılık camiasında taktirle anılmaktadır.” dedi. 

Ölek ayrıca ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e de övgülerde bulundu. “Bu sene her olayda ATA’mız kaç yaşında resimlerin altına yazdık, inanamadık” diyen Ölek, “57 yıllık bir ömre bunları nasıl sığdırmış. 33 yaşında savaşta karşı taraftan ölen askerlerin annelerine öyle bir hitap etmiş ki, onlar da O’nu ATA olarak kabul etmiş. Samsun’a 38 yaşında çıkmış, 42 yaşında Cumhuriyet’i ilan etmiş” diye konuştu.

Kurum Müdürü Emirhan Tokel ise HEM hakkında bilgi verdikten sonra eğitimler hakkında açıklamalarda bulundu. 3 ana başlıkta eğitim sunduklarını dile getiren Tokel’in verdiği bilgiye göre genel eğitimler,

DGR (tehlikeli maddeler kuralları), Acenta Kargo Satış ve Dispeçer kursu alanında veriliyor.

 

3. Havalimanı’nın açılış arefesinde sektörün ihtiyacını karşılamaya çalışan HEM Eğitim Merkezi’nin, 2012’den bu yana 270 dispeçer temel ve tazeleme eğitimi verdiğini ifade eden Emirhan Tokel, bu eğitimi alan herkesin havacılık şirketlerinde aktif şekilde dispeçer olarak çalıştığını söyledi.

 

Emirhan Tokel’in verdiği bilgiye göre Yer Hizmeti Eğitimleri 4 alt başlıkta sunuluyor. Bunlar da:

 

A- Eğiticinin eğitimi, kursun sonunda  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika verilmektedir.

B- Gözetim Yönetim Eğitimi, bu kursla ilgili Türkiye’de ilk ve tek ticari eğitim kurumu.

C- Temsil Hizmetleri Eğitimi SHT-HUD kapsamında verilen bir eğitim.

D- Uçuş İzni Eğitimi. Sektörde konusunda uzman olan eğitmenler ile çalışılıyor.

 

16 AYRI KURS

 

HEM ayrıca Güvenlik Eğitimleri SHT-17.2 kapsamında Türkiye’de ilk ticari kurum olma özelliği taşıyor. Bu alanda da16 kurs başlığı altında şu kursları veriyor:

Kurs-1 Genel Güvenlik Bilinci Kursu; Apron kartı eğitimi olarak da geçmektedir.

Kurs-2 Temel Sivil Havacılık Güvenlik Kursu; özellikle kargo acenta yetkililerinde güvenlikten sorumlu yetkili yönetici (GSYY) olarak alınması gerekli olan eğitimlerdendir.

Kurs-3 Kontrol noktası güvenlik uygulamaları; İstanbul Havalimanı’nda hizmet verecek kurum ve şirketlere eğitim desteği veriyor.

Kurs-7 Kabin ve Kokpit Güvenliği Kursu; uçucu personelin alması gereken kurslardan biridir.

Kurs-8 Tedarik Güvenliği Kursu

Kurs-10 Temel Kargo Güvenliği Kursu

Kurs-11 Hava Kargo Tarama Kursu

Kurs-12 Güvenlik Yönetimi Kursu. Havacılık işletmelerinde yöneticilerin ve eğitmen adaylarının alması gereken eğitim.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA EĞİTİM

Kurum Müdürü Emirhan Tokel, sadece İstanbul Şirinevler dershanesinde eğitim vermekle birlikte taleplere göre yerinde eğitimler de gerçekleştirdiklerini söyledi. Antalya, İzmir, Ankara, Samsun ve Adana’da eğitim sunduklarına dikkat çeken Tokel, “Yurt dışı eğitimlerinde Kosova Adem Jashari Limak Havalimanı yetkililerine tehlikeli maddeler kuralları kategori 1,2,3,6, Tajikistan Duşanbe Somon Hava Yolları kaptanlarına ve diğer personeline Tehlikeli maddeler kuralları kategori 10 ve güvenlik eğitimleri, Kırgızistan Manas Havalimanı’nda Gata Hava Yolları’nın personeline tehlikeli maddeler kuralları kategori 10, Kıbrıs Türk Hava Yolları kaptanlarına tehlikeli maddeler kuralları kategori 10 eğitimleri verilmiştir.” şeklinde konuştu.

 Konuşmaların ardından da kokteyle geçildi. Bu arada katılan eğitmenlere ve katılımcılara öğretmenler günü adına kitap, Atatürk ve Türk bayrağı rozeti dağıtıldı. Düzenlenen programa Yakın dövüş teknikleri eğitmeni Sever Cengiz, Eğitmen Pınar Aksu, Dispeçer Eğitmeni Zeki Avanoğlu, Güvenlik Eğitmeni Ayşe Karaduman, Yönetici Rahmi Rahmioğlu Gözen Holding Yöneticisi Taylan Akbaba, Gözetim Yönetim Eğitmeni Hasan Serhan Toygar