YUSUF ZENGİN

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam ve reklam haber için gokyuzuhaberci1@gmail.com

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Akdeniz’de ilk derin deniz su sondajı yapan ‘Fatih’ gemisine deniz üstü operasyonları için Kaan Havacılık’a yetki verdi.

Antalya’da gerçekleştirilen ‘Oil&Gas Semineri’ne katılan Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile yapılan anlaşma çerçevesinde Kaan Havacılık’ın Akdeniz’de derin su’da sondaj yapan ‘Fatih’ gemisine deniz üstü operasyonları için yetki verildiğini bildirdi.

AÇIK DENİZ OPERASYONU YAPACAK

İtalya helikopter üreticisi Leonardo Helicopters tarafından bu yıl 10.’uncusu düzenlenen ve Kaanair evsahipliğinde gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Müdür Vekili Kesici, gelecek nesiller için ülkemizin güvenli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı sağlamaya çalıştığını belirtti. Offshore havacılık faaliyetleriyle desteklenen güvenli, rekabetçi ve çevresel açıdan sürdürülebilir enerji arzının modern toplumlar, endüstriler, evler ve yaşam tarzı için temel bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kesici, bu kapsamda da Kaan Havacılık’ın açık deniz operasyonları için SHGM tarafından yetkilendirildiğini kaydetti.

TPAO ile yapılan anlaşma çerçevesinde Akdeniz’de derin su sondajı yapan Fatih gemisinin deniz üstü operasyonlarına başladığını ifade eden Kesici, “Kaan Havacılık’ın offshore’da, TPAO ile uluslararası petrol ve gaz operasyonlarını, uluslararası kalite ve standartlarda gerçekleştireceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

TPAO Satınalma ve Lojistik Departmanı Başkanı Mehmet Yavuz Gencer de konuşmasında offshore iş birlikleriyle hedefin, Türkiye çevresindeki sularda daha az keşfedilen bölgelere odaklanmak, mevcut üretim bölgelerinin üretim kapasitesini yeni teknolojiler kullanarak artırmak olduğunu söyledi.

2 HELİKOPTERLE HİZMET VERİLİYOR

Kaan Havacılık Genel Müdürü Kemal Süler ise Türkiye’nin kendi sularında yürüttüğü petrol arama faaliyetlerinde Fatih sondaj gemisine Leonardo Helicopters’in üretimi olan 2 AW139 modeli helikopter ile offshore hizmeti verdiklerini söyledi. Türkiye’de offshore açısından yeni bir dönem başlayacağına değinen Süler, “Derin denizlerimize ilave olarak sığ denizlerimizde de petrol arama faaliyetleri başlanacak ve offshore operasyonlarımız genişleyecek. Türkiye offshore’un gücüyle enerji keşiflerine tam gaz devam edecek. Türkiye çevresindeki sularda enerji keşfi offshore’un verdiği destekle büyüyecek.” açıklamasında bulundu.