YUSUF ZENGİN

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam için gokyuzuhaberci1@gmail.com

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

Fas Kraliyet Havayolları’nın (Royal Air Maroc) İstanbul-Kazablanka seferine hazırlanan uçağında, kabin memurunun (hostes) yanlışlıkla yolcuların acil çıkışlarında kullandıkları ‘slide’ adı verilen şişme kaydırak sistemini patlattı. Uçak, 3 saatlik gecikmenin ardından havalandı.

Fas Kraliyet Havayolları’nın AT910 sefer sayılı Kazablanka-İstanbul seferini yapan 767-300 tipi yolcu uçağı saat 16.45’te Atatürk Havalimanı’na inmişti. Yolcuların uçaktan inmesinin ardından da aynı uçağın bu kez 17.45’teki İstanbul-Kazablanka uçuşu için hazırlıklar başladı. Bu sırada bir hostes, yanlışlıkla slide sistemini patlattı. Uçağa gelen teknik ekip, yaptıkları incelemenin ardından patlayan şişme botu topladı.

63 YOLCU İNDİRİLDİ

Olayın ardından Kazablanka uçuşunu yapabilmesi için uçaktan yolcu indirilmesine karar verildi. Bunun üzerine 276 yolcudan 63’ünün uçuşu iptal edildi. Uçak, 213 yolcusuyla saat 20.45’de seferini gerçekleşti. Bu arada uçuşu iptal edilen yolcular ise havayolu şirketi yetkilileri tarafından otellere yerleştirildi.