YUSUF ZENGİN

TAV Havalimanı İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Grup olarak yılbaşında verdikleri hedeflerin tamamını tutturduklarını belirterek,1 ya da 2 ihaleyi almaları halinde İstanbul’un kaybıyla ilgili sorunları da olmayacağına söyledi.

TAV Havalimanı İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, 19’uncu Marka Konferansı’nda Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Şener, turist sayısındaki artış nedeniyle havalimanlarındaki yolcu büyümesinin güçlü seyrettiğini ifade ederek, TL’deki ucuzluğun ise turistlerin gelmesine faydası olduğunu kaydetti.

Şener, Atatürk Havalimanı’nın 31 Aralık’ta kapatılacak olmasının ardından yeni dönemdeki yol haritasını da paylaştı. Atatürk Havalimanı’nın devreden çıkmasıyla şirketin yüzde 50 EBİTDA’sını kaybettiklerini dile getiren Şener, “İstanbul Havalimanı’nda THY ile ortak kurduğumuz yer hizmetleri şirketi TGS, Havaş ve Duty Free şirketimiz ATÜ ve yiyecek içecek şirketimizle bazı dükkanlarda yer alarak bulunuyoruz. Antalya Havalimanı’nın yüzde 50’sini almamız bizim için büyük bir hamleydi. Antalya ve Zagreb ile İstanbul’da kaybettiğimiz EBİTDA’nın yüzde 25’ini karşıladık.” şeklinde konuştu.

TAV 62 HAVALİMANINDA

Şener, 14 havalimanı işlettiklerini belirterek, “62 havalimanında bizim servislerimiz iş yapıyor. Ordan da yüzde 25 geliyor. Önümüzde 4-5 çok büyük ihale var. Onlardan 1 veya 2’sini alırsak İstanbul’un kaybıyla ilgili sorunumuz olmayacak.” dedi.