YUSUF ZENGİN

Yerli ve Milli imkanlarla geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemleri’nin 40’ının kabulü gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, KARGU ile ilgili son gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Demir, Twitter hesabından, “Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları kapsamında 40 KARGU Vurucu İHA’nın kabulü gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri veren Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), son çalışmalarıyla Türkiye’yi insansız hava aracı teknolojisinde farklı bir noktaya taşıdı.

Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özelliklere de sahip olan Kargu’nun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor. Bin metre azami irtifaya 72 kilometre/saat hıza çıkabilen Kargu, 6,3 kilogram ağırlığa sahip.

Bir binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabilecek, tehdit unsurları etkisiz hale getirilebilecek Kargu, ‘dağ başındaki gözlem kulesi’ ve ‘atmaca’ anlamlarına geliyor.

Kargu asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan, keşif, gözetleme ve küçük ölçekli tehditleri etkisiz hale getirebilen döner kanatlı milli İHA çözümüdür.