İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kapasiteyi artıracak ikinci pist, bir türlü bitmiyor. Pistin açılacağı tarihe ilişkin yetkililer tarafından yapılan açıklamalar da maalesef gerçekleşmedi. İşin daha da kötüsü pistin akibeti konusundaki belirsizlik ise devam ediyor.

Bir yandan 42 ayda dev taş ocaklarını doldurarak koskoca bir terminal (İstanbul Havalimanı) ve iki pist bitiriliyor, diğer tarafta ise Sabiha Gökçen Havalimanı için hayati öneme haiz ikinci pist, 42 ay geçmesine rağmen bir türlü bitirilmiyor, bitirilemiyor! İşte bu konuya dikkat çeken AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem, ‘Sabiha Gökçen’deki ikinci pistte büyük çatlak!’ başlıklı köşe yazısıyla yaşananları kaleme aldı.

İşte o yazı:

İstanbul Havalimanı’ndaki iki erteleme ne kadar önemliyse Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinin yıllardır bitirilememesi de en az o kadar önemlidir. Ancak ne yazık ki Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 10 yıldır kaplumbağa hızıyla ilerleyen ikinci pist meselesi neredeyse hiç konuşulmuyor.  2008 yılında niyet olarak ortaya çıkan pist projesi, 2014 yılında ihalesi yapılarak hayata geçirilse de yapım süreci en az ihale öncesi kadar ağır aksak ilerliyor.

Biraz ihale sürecini hatırlayalım.

İkinci pist ihalesi 5 Ağustos 2014 tarihinde yapıldı. Proje içeriği; ikinci pist ve mütemmimleri, deplaseler, yollar ve tüneller…

Bu arada Heaş beceremez diye ihale işini DHMİ’ye verdiler. 13 firma ihale için teklif verdi. İki firmanın teklifi kabul edildi. Onlardan biri de ihalede en düşük teklifi vererek işi alan YSE Yapı idi.

İhale yapıldıktan sonra bir firmanın itirazı ile süreç biraz uzadı ancak 20 Mayıs 2015’te ihaleyi yapan DHMİ ve YSE Yapı arasında sözleşme imzalandı.

Buna göre ihalenin başlama tarihi 3 Haziran 2015, bitiş tarihi ise 21 Haziran 2017 idi.

Tarihlerden de anlaşılacağı üzere ikinci pistin hazır halde teslim edilmesi gereken tarihin üzerinden 18 ay geçmiş!

Ama buna rağmen bugün hiçbir yetkili çıkıp pistle ilgili bir açıklama yapıyor mu?

Hayır...

Gecikmenin sebebi ve tahmini bitiş zamanı ile ilgili yetkili ağızdan bir bilgi geliyor mu?

Malesef hayır…

Haliyle merak ediyoruz... Atatürk Havalimanı kapatıldığında en az İstanbul Havalimanı kadar popüler olacak bir havalimanının 2017 yılı ortasında bitmesi gereken ikinci pisti için neden kimsenin ağzını bıçak açmıyor?

İstanbul Havalimanı’ndaki iki aylık gecikmede yaygara koparanlar Sabiha Gökçen pistini neden görmezden geliyor?

İddia ediyorum Sabiha Gökçen Havalimanı en az İstanbul Havalimanı kadar yoğun, kritik ve stratejik bir havalimanı olacak. Ancak gelin görün ki, ihalesi yapıldıktan yaklaşık bir yıl sonra inşaatına başlanılabilen ikinci pist için, yeni bitiş tarihini kimsenin veremiyor olması size de enteresan gelmiyor mu?

2017 yılı Kasım ayında Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Müdürü Ersel Göral’ın bir toplantıda söylediği bitiş tarihi de çoktan aşıldı. Göral o tarihte, ikinci pistin 2018 yılı Haziran ayında bitirileceğini, onun bitmesi ile eş zamanlı olarak eski pistin bakıma alınacağını ve 2018 yılı sonunda iki pistle saatte 80 uçaklık kapasiteye ulaşacaklarını söylüyordu. Ancak Haziran geçti, yıl bitti ama ikinci pistin bitiş tarihi ile ilgili tünelin ucunda ne bir ışık var ne de ışığın neden olmadığını izah eden birileri…

Tünel demişken biliyorsunuz YSE  Yapı tarafından  yürütülen proje ile sadece pist inşa edilmeyecek, aynı zamanda çevre yolları deplase edilecek ve üzerinden uçak trafiğinin geçtiği yonca modeli tüneller yapılacak. Böylelikle bağlantı yolları pistin altındaki tünellerden verilecek, ulaşım sorunu ortadan kaldırılacak. Hani birkaç ay önce “Dağ olmayan yere tünel yaptılar” diyerek sosyal medyada tartışılan tüneller var ya, bu tüneller o tüneller işte…

YSE firması tarafından hazırlanan proje videosunu izleyenler tünellerin kullanım şekli hakkında bilgi edinebilirler. İnternette bu görüntülere kolaylıkla ulaşabilirsiniz ama ben burada başka bir iddiayı dile getirmek istiyorum.

İddia o ki, bu tünellerin yapım işini üstlenen YSE Yapı firması tünellerin inşasını tamamlıyor ama üzerinin toprakla örtülmesi konusunda Makyol firmasından yardım istiyor. Kendilerinde bu teknik olmadığı için Makyol’dan bir nevi ricacı oluyorlar ve onlar da kabul ediyor. Ancak tünelin üzerinin toprakla örtülmesi sırasında,  tünelin her iki tarafına eşit ağırlıkta toprak konularak örtülmesi gerekirken tek bir tarafa ağırlık binince tünelde çatlaklar meydana geliyor. Makyol, tünellerde oluşan çatlakların sorumluluğunu üstlenmiyor, YSE ise “Siz yaptınız sorumluluk sizin” diye diretiyor.

Zannediyorum bu tartışmalar arasında pistin hizmete alınış tarihi de birkaç ay ileri atıyor.

10 yıl önce düşünce olarak ortaya atılan, 4 yıl önce ihalesi yapılan, 3 yıl önce inşaatı başlayan ikinci pistte gelinen son nokta maalesef, belirsizlik. ..

2017 yılı ortasında bitmesi gereken pistin 2019’da bitip bitmeyeceği bile belli değil. Bir tarafta bakıyorsunuz, 42 ayda, dev taş ocaklarını doldurarak koskoca bir terminal ve iki pist bitiriliyor, diğer tarafta Sabiha Gökçen için hayati öneme haiz ikinci pist, 42 ay geçmesine rağmen bir türlü bitirilmiyor, bitirilemiyor!

Üstelik Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı Heaş’ın pist ihalesi için yetersiz olduğu ileri sürülerek ihale işi bu işlerin deneyimlisi DHMİ’ye bırakılmışken…

İster istemez aklıma şu soru geliyor: “ Acaba Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus yerine ağırlıklı olarak THY’nin operasyonları olsaydı o pist bu kadar gecikir miydi?”

Ya da şöyle soralım:

“Acaba Sabiha Gökçen’deki ikinci pistin bitmesi birilerinin işine gelmiyor da, bilerek mi gündemden uzak tutup işi ağırdan alıyorlar?”