YUSUF ZENGİN

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle Programı’na konuk olan İbrahim Kahveci, “Bütün Bayburtlular sabah akşam işe uçakla gidip gelse hazinenin verdiği garanti ancak karşılanır” dedi.

Ekonomide 2018’de neler oldu? Karar Gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, 2018 yılında çok sayıda gelişmeye tanık olan Türkiye ekonomisinin röntgenini çekti.

Hazine garantili projelerden asgari ücrete, döviz kurundan işsizlik rakamlarına kadar çok sayıda konuda değerlendirmelerde bulunan Kahveci, şu anda Türkiye ekonomisinin en önemli sorununun iktisadi çözümlerden ziyade siyasi çözümler olduğunu ifade etti.

‘BAYBURTLULAR SABAH AKŞAM İŞE UÇAKLA GİDİP GELSE HAZİNENİN VERDİĞİ GARANTİ ANCAK KARŞILANIR'

Kahveci, hazine garantili projelere ilişkin "Benim 3 çocuğum var. Çocuklarımın gelir garantisi hazine üzerinden bahsettiğim projelere ipotek ediliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, kullanılmayan havaalanları, şehir hastaneleri…" yorumunu yaparken, "Bütün Bayburtlular sabah akşam işe uçakla gidip gelse hazinenin verdiği garanti ancak karşılanır" ifadelerini de kullandı.

HAVALİMANI 2020’DE BİTECEK

Gümüşhane ile Bayburt arasında, temeli 13 Haziran’da dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılan Gümüşhane Bayburt Havalimanı inşaatı sürüyor. Gümüşhane ve Bayburt illerine hizmet verecek yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı inşaatında 200 futbol sahası büyüklüğündeki alanda dolgu çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümüşhane-Bayburt Havalimanı projesinin 2020’de biteceğini söylemişti.

İki kenti havalimanı ile buluşturacak olan ve Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı köyünde yapımı süren havalimanı, Gümüşhane’ye 67, Bayburt’a 47 kilometre mesafede inşa ediliyor. Yer tesliminin ardından 13 Mart’ta yapımına başlanan, 31 Mart 2020’de tamamlanması planlanan havalimanında mevcut pistin sökülmesinin ardından büyük uçakların da rahatlıkla inebileceği, yan yollarla 60 metre genişliğinde, 3 kilometre uzunluğunda olacak pist çalışması hızla devam ediyor.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, inşaatın hızla devam ettiğini belirterek, havalimanının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümüşhane ve Bayburt’a kazandırdığı önemli ve değerli bir proje olduğunu söylemişti.