YUSUF ZENGİN Özel Haber

Türk Hava Yolları (THY) Teknik’in İstanbul Havalimanı’ndaki bakım-onarım hangarı, hizmet sunmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılan İstanbul Havalimanı’ndaki THY Teknik Hangarı’nda hummalı çalışma devam ediyor. THY Teknik Hangarı ile ilgili paylaşılan son fotoğraflarda, tesisin dışında da vinçlerle ilgili yürütülen dış cephe çalışmaları yürütülüyor. Yetkililer, THY Teknik hangarının 2019’un ilk çeyreğinde hizmete girmesi için çalışmaların daha da hızlandırıldığını dile getirdi.

HAFİF BAKIM YAPILACAK

THY Teknik’in İstanbul Havalimanı’nda hizmet sunacak hangarında uçaklara, A Bakım yani hafif bakım yapılabilecek. Uçakların ağır bakımları ise İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndaki THY Teknik Hangarı’nda veya Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM’da gerçekleşecek.

1,1 MİLYARLIK CİROSU VAR

İstanbul’da geniş ve dar gövdeli uçaklar için 5 büyük, 1 VIP ve hafif uçaklar hangarı, Ankara’da dar gövdeli uçak hangarı; Aydın’da 1 eğitim uçağı hangarı ile 13 binden fazla Boeing ve Airbus uçak komponentine bakım hizmetlerini sağlayan THY Teknik, senelik 1,1 milyarlık cirosuyla Türk ekonomisine de katkı sunuyor.

700 BİN METREKARE ALANDA KURULACAK

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın verdiği bilgiye göre İstanbul Havalimanı projesinin ilk aşamasında devreye girecek Bakım-Onarım Merkezi, iki paralel pist arasındaki bölgede yer alacak 700 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak. Ülkemizin gelişen iş kollarından biri hâline gelen Uçak Bakım ve Onarım sektörü, İstanbul Havalimanı ile Dünya da bu alanda liderliğe ulaşabilecek imkânlara sahip olacak.